Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Pałac Bogusławskiego (1807)

W 1807 r. przy ulicy Żelaznej, na kupionym pod koniec XVIII w. gruncie, Wojciech Bogusławski postawił pałac z dwoma oficynami. W 1825 r. właścicielem został architekt Karol Henryk Gall, który dokonał jego znacznej przebudowy. Od 1862 r. zespół pałacu należał do ks. Juliana Felińskiego. Z inicjatywy nowego właściciela oraz jego brata arcybiskupa Zygmunta utworzono w obiektach szkołę i sierociniec prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Marii. Wówczas to na dziedzińcu stanęła rzeźba Matki Boskiej, a tympanon pałacu ozdobiono płaskorzeźbą Chrystusa. Autorem rzeźb był Andrzej Pruszyński. Pałac, zniszczony w czasie wojny przez hitlerowców, odbudowano po 1945 r. w zmienionej formie. Otrzymał formę klasycystyczną, a niezmienione pozostały portyki frontowy i ogrodowy.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

rk1909 wtorek, 16 kwietnia 2013, 07:36
Twórcą projektu wg którego został wybudowany pałac, jest jeden z trójki architektów (który ?, wobec braku dokumentacji nie ma pewności): Karol Henryk Galle, Bonawentura Solari (najbardziej prawdopodobne), Hilary Szpilowski.
Figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, autorstwa Andrzeja Pruszyńskiego, została ustawiona na dziedzińcu w 1863 r.
Warto też wspomnieć. iż podczas II wojny światowej Zakład Rodziny Marii przechowywał i opiekował się żydowskimi dziećmi.

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na