Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Tablica poświęcona pomnikowi 29 Pułku Strzelców Kaniowskich

Kalisz

Tablica poświęcona pomnikowi 29 Pułku Strzelców Kaniowskich

W dniu 30 maja 1936 roku w Kaliszu, na Placu św. Józefa, odsłonięto pomnik żołnierzy 29 Pułku Strzelców Kaniowskich poległych w walkach pod Radzyminem w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Pomnik wzniesiono z miejskich funduszy oraz składek zebranych od mieszkańców ziemi kaliskiej, Radzymina i Warszawy (pod Radzyminem stoczono jedną z najcięższych walk w obronie Warszawy).

Pomnik powstał według projektu rzeżbiarza Józefa Proszkowskiego i architekta Tadeusza Kasprzyckiego. Jego centralnym elementem stała się przestylizowana figura ukoronowanego orła z odznaką pułkową w szponach, ustawiona na kilku stopniach i ciężkim cokole. Na podstawie wyryto nazwiska żołnierzy, oficerów i podoficerów, którzy oddali swoje życie w walkach za ojczyznę. Na ścianie frontowej umieszczono napis: "Poległym żołnierzom 29 Pułku Strzelców Kaniowskich w latach 1919-1920" oraz płaskorzeżbę przedstawiającą scenę śmierci majora Stefana Waltera, wsławionego bohaterstwem pierwszego dowódcy pułku. Odsłonięcie monumentu połączono z defiladą z udziałem najwyższych władz wojskowych.

W czasie okupacji pomnik został zniszczony przez Niemców. Jego fragmenty zostały wrzucone do wykopów pod fundamenty Domu im. Marszałka Piłsudskiego, którego nie zdążono już postawić przed wybuchem wojny. W latach 50. XX wieku, gdy powstawał w tym miejscu Dom Towarowy, części pomnika zostały zalane betonem. Tablica upamiętniająca ten pomnik wisi właśnie na ścianie tego Domu Towarowego, który znajduje się przy Placu św. Józefa.

Zaproponował: BogdanP

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Kalisz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na