Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Bartne

Cmentarz parafialny i wojenny nr 64

Pomiędzy cerkwiami greckokatolicką pw. św. Kosmy i Damiana a cerkwią prawosławną, również pw. św. Kosmy i Damiana, na wzgórzu znajdują się dwa cmentarze. Przy drodze cmentarz parafialny, a około 300 m powyżej cmentarz z okresu I wojny światowej nr 64. Cmentarz parafialny założony został w 1877 r. Fakt ten upamiętnia wysoki krzyż stojący blisko wejścia, tzw. krzyż gromadzki wykonany z kamienia piaskowego. Ponadto na cmentarzu tym znajduje się wiele zabytkowych i współczesnych krzyży z piaskowca zrobionych przez miejscowych kamieniarzy zgodnie z tradycją wg jednego wzoru. Na nekropolii tej spoczywa między innymi właścicielka wsi Bartne, a później tylko młyna - p. Walewska. Grobowiec Walewskiej jest inny od pozostałych grobów, ponieważ wykonany jest z młyńskich kamieni. Natomiast na wspominianym wcześniej skromnym cmentarzu wojennym spoczywają żołnierze armii austro-węgierskiej (29 żołnierzy) i rosyjskiej (59 żołnierzy). Cmentarz zaprojektował austriacki architekt Hans Mayr - projektant większości nekropolii wojennych w tym rejonie.

Zaproponował: WWAT

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Bartne
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na