Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego

Pomnik księcia Józefa Poniatowskiego znajduje się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Pomnik powstał dzięki staraniom polskiej arystokracji, głównie Annie z Tyszkiewiczów Potockiej, która uzyskała u cara zgodę na ustawienie monumentu przed Pałacem Namiestnikowskim.

W 1817 roku zlecono wykonanie projektu duńskiemu rzeźbiarzowi Bartelowi Thorvaldsenowi. Przedstawia on postać księcia Józefa Poniatowskiego na koniu trzymającego miecz. Wzorowany jest na pomniku Marka Aureliusza z rzymskiego Kapitolu. W 1929 roku został zaprezentowany naturalny gipsowy odlew. Społeczność jednak bez entuzjazmu przyjęła ten projekt. Odlew został wykonany w sierpniu 1832 roku.

Ze względu na represje po powstaniu listopadowym władze nie zgodziły się na ustawienie pomnika w uzgodnionym miejscu. Został on przewieziony do Modlina i tam ustawiony jako rzeźba św. Jerzego. Następnie został podarowany Iwanowi Paskiewiczowi. W 1840 roku wywieziono go do Modlina, a później, w 1842 roku, do Pałacu Paskiewiczów w Homlu, gdzie stał do 1922 roku.

Pomnik wrócił do niepodległej Polski na mocy traktatu ryskiego w 1922 roku i został pierwotnie odsłonięty na Placu Zamkowym, potem w 1923 roku na Placu Saskim, przed Pałacem Saskim i Grobem Nieznanego Żołnierza. W dniu 16 grudnia 1944 roku został zniszczony z rozkazu generała Ericha von dem Bacha. W latach 1948-51 wykonano nowy odlew na podstawie modelu z muzeum Bartela Thorvaldsena w Kopenhadze jako dar narodu duńskiego. Pierwotnie został odsłonięty w przed Starą Pomarańczarnią w Łazienkach Królewskich, a w 1965 roku przeniesiono go przed obecny Pałac Prezydencki.

Zaproponował: baspan2050

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

bakhita środa, 19 października 2011, 17:05
W Muzeum Thorvaldsena w Kopenhadze można oglądać jego kopię

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na