Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Gmach o ponurej historii, przy ul. Powstańców 31

Katowice

Gmach o ponurej historii, przy ul. Powstańców 31

"Ziemio moja, oto wydałaś mnie na świat, abym sławił Twoje piękno i bronił Twoich granic. Zaprowadziłaś mnie aż tutaj, a ja nie wyrzekłem się Ciebie". Warszawa - Aleja Szucha 25, Kraków - ul. Pomorska 2, Katowice - ul. Powstańców 31. Co łączy te miejsca? Łączy je bezmiar bólu, okrucieństwa i bezmiar krwi wylanej przez najlepsze dzieci naszej ojczyzny. Starsze pokolenie, pamiętające czasy ostatniej wojny, przechodzi obok tych punktów, starając się odwracać wzrok, ale pamięci nie da się zatrzeć.

Chciałbym podzielić się z Wami historią katowickiego gmachu przy ulicy Powstańców 31 (w czasie okupacji StraBe der SA), który podobnie jak punkty wymienione wyżej, nierozerwalnie łączą się z jednym: Geheime Staatspolizei - okrytą ponurą sławą Gestapo. Wzniesiony na początku XX wieku w stylu modernizmu gmach w czasie hitlerowskiej okupacji nie cieszył się dobrą reputacją. Nic w tym dziwnego, skoro owe miejsce stało się lokalną rezydencją tajnej policji państwowej III Rzeszy. Przedsionek piekła, a czasem nawet miejsce ostatniego pobytu córek i synów Śląska, odcisnął swoje piętno w historii miasta już od samego początku okupacji.

Przesłuchiwanych tutaj więźniów torturowano, począwszy od zwyczajowego bicia po twarzy i kopniaków, aż po bardziej wyrafinowane metody, jak wlewanie wody do nosa, wbijanie szpilek pod paznokcie i wykorzystywanie prądu. Ten, który miał szczęście przetrwać, i tak trafiał do katowickiego aresztu śledczego bądź wprost do obozu w Auschwitz. W obu jednak wypadkach szansa na przeżycie była znikoma. Ofiary trafiały tutaj często dzięki informacjom udzielanym przez bogatą siatkę konfidentów, których w samych Katowicach szacuje się na około 200 osób.

Wśród oprawców najgorszą sławą cieszył się nigdy nieosądzony szef katowickiej placówki, Johannes Thummler, który doraźnie wydawał też wyroki śmierci w oświęcimskim obozie. W czasach powojennych gmach na swoją siedzibę przejął komunistyczny UB. Kaźń trwała dalej. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że osoby sprzątające podziemia budynku w 2006 roku trafiły na nietknięte od tamtych czasów cele. Ponadto budynek jest połączony podziemnym przejściem z gmachem Sejmu Śląskiego i Urzędem Wojewódzkim. Obecnie na terenie obiektu znajduje się Zespół Przychodni Specjalistycznych NFZ. 27 stycznia 2011 roku na głównej fasadzie budynku odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą katowiczanom pomordowanym w Auschwitz.

Zaproponował: megaclaudio

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Katowice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na