Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: miejsca pamięci i pomniki Początki tarnobrzeskiej konspiracji - "Jędrusie"

Tarnobrzeg

Początki tarnobrzeskiej konspiracji - "Jędrusie"

Po klęsce wrześniowej w Tarnobrzegu rozpoczęła się działalność konspiracyjna. Na jej czele stanął nauczyciel Władysław Jasiński. Stworzył młodzieżową Polską Organizację Powstańczą skupiającą uczniów tarnobrzeskich szkół, harcerzy oraz działaczy wiejskich. Początkowo wydawali biuletyny powstałe z nasłuchu "Radia Wolna Europa", publikowane potem jako konspiracyjne pismo "Odwet". Nazwę tę przyjęła również dywersyjna organizacja kierowana przez Jasińskiego. To konspiracyjne ugrupowanie, znane później jako "Jędrusie", powstało w zabudowaniach starej dzielnicy Tarnobrzega - Nadole. Fakt ten upamiętnia głaz i stosowna pamiątkowa tablica.

Zaproponował: Jerzy_Zmihorski_stary

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Tarnobrzeg
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na