Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu

Warszawa

Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu

Wybudowany został na początku XVII w. Jest to dawny pałac Leszczyńskich, Potockich i Zielińskich, który w latach 1823-25 został gruntownie przebudowany przez Antonia Corazziego dla potrzeb rządu. Restaurowany na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia przez Mariana Lalewicza, mieścił Ministerstwo Skarbu.

Poważnie uszkodzony w dniach oblężenia miasta w 1939 r. (aby powstrzymać pożar, na polecenie prezydenta Starzyńskiego, wysadzono w powietrze południowe skrzydło budynku), ostatecznie zrujnowany został w sierpniowe dni 1944 r. Odbudowany w latach 1950-54 przez Piotra Biegańskiego, jest obecnie siedzibą Prezydenta Warszawy, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Specjalnie murowane tablice w hallu parterowym przypominają, że Warszawa – za bohaterstwo okazane w ostatniej wojnie i rolę, jaką odegrała w tym czasie w życiu narodu – odznaczona została: Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Grunwaldu, honorową odznaką Obrońców Pokoju, Orderem Budowniczych Polski Ludowej, Krzyżem Powstańczym 1944 r. oraz Krzyżem Orderu Polonia Restituta. Na półpiętrze głównej klatki schodowej stoi popiersie Juliusza Słowackiego, a pamiątkowa tablica przypomina, że w latach 1829-31 poeta pracował w tym gmachu jako aplikant urzędniczy Komisji Rządowej. Ta klasycystyczna, trójkondygnacyjna budowla wzniesiona została na planie podkowy.

Budynek główny, cofnięty w głąb dziedzińca, ozdobiony jest na całej wysokości imponującym portykiem, w parterze – arkadowym, na wysokości zaś pierwszego i drugiego piętra – kolumnowym. Tympanon z rzeźbami dłuta Pawła Malińskiego, przedstawiającymi alegorie: Mądrości, Przemysłu, Handlu, Wisły i Bugu, wsparty jest na ośmiu kolumnach doryckich. Okalający gmach fryz i inne elementy dekoracji rzeźbiarskiej wykonał zapewne Mikołaj Vincenti. Przestronny dziedziniec otaczają od południa i północy skrzydła boczne z czterokolumnowymi portykami o jońskich kolumnach od strony dziedzińca. Od strony Placu Bankowego zarówno boczne skrzydła, jak i część dziedzińca zamknięte są jednopiętrowymi pawilonami z portykami wspartymi na dziesięciu jońskich kolumnach. Skromne attyki tych pawilonów ozdobione są rzeźbami podtrzymującymi tarcze herbowe.

Zaproponował: casenove

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

rk1909 środa, 06 lutego 2013, 07:54
W podcieniach pałacu, do 15 lutego można oglądać wystawę pt. "Mazowiecki Szlak Powstania Styczniowego". Na wystawę składa się 12 plansz o wymiarach 200 na 143 cm. Zawierają one mapę powstania na Mazowszu oraz 11 tablic odzwierciedlających wydarzenia z lat 1863-64.

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na