Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Łódź

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Na początku XX w. mieszkańcy Rudy Pabianickiej wyznania katolickiego nie mieli jeszcze własnego kościoła, musieli przemieszczać się do Pabianic, do parafii pw. Św. Mateusza. Nie było to wygodne i z tego też powodu zaczęli się starać o zgodę u ówczesnych władz carskich na budowę świątyni. Carscy urzędnicy nie byli jednak skorzy do wydania takowego pozwolenia. Z tego też powodu utworzono filię parafii pabianickiej w Rudzie, w prywatnym mieszkaniu.

Nabożeństwa odbywały się w nim regularnie do roku 1917. Rudzianie jednak na tym nie poprzestali i cały czas starali się o budowę kościoła. W ich głowach zrodził się pomysł aby wybudować budynek nie kojarzący się z religią… zbudujmy remizę strażacką, przecież straż ogniowa musi mieć swoją siedzibę… i w ten sposób władze carskie wydały zezwolenie. Budowę „remizy” rozpoczęto na przełomie lat 1912/1913, na gruntach majątku Wiesława Gerlicza.

Pierwszym proboszczem kościoła Św. Józefa w „remizie” był ks. Franciszek Potapski (ur. 1.12.1882 w Sieradzu; zginął 20.05.1942 w obozie Dachau; funkcję proboszcza piastował w latach 1917-1926). On to też „…młody energiczny kapłan, (…) zorganizował parafię Św. Józefa. Naprzód istniejącą szopę z pruskiego muru rozbudował w ten sposób, że do istniejącej szopy przybudował solidne prezbiterium całe z cegły, sklepione cegłą i małą wieżyczkę na sygnaturkę. Całość prezbiterium otynkowano z wewnątrz i zewnątrz. Po obydwóch stronach prezbiterium przybudówki. W jednej mieściła się zakrystia, w drugiej schowanko. Dach kryty dachówką cementową. Z frontu zaś przybudowano małą kruchtę krytą papą. I w ten sposób wyglądał Kościół. Aby środkowa budowla kościoła nie przewróciła się, z muru pruskiego wzniesiona, z boków wybudowano po dwie skarpy z każdej strony z cegieł, podtrzymujące ściany…” Za jego sprawą utworzono również cmentarz przy ul. Mierzejowej.

W roku 1927, za proboszcza ks. Lewandowicza kościół wzbogacił się o trzy dzwony, a także wzniesiono drewnianą plebanię. Szybko wzrastająca liczba katolików zamieszkujących Rudę spowodowała potrzebę budowy nowej, większej świątyni. Rozpoczęto ją w roku 1937 za starym kościołem. Niestety, okres II wojny światowej przerwał przedsięwzięcie. Okupanci w świątyni urządzili magazyn. Po zakończeniu działań wojennych powrócono do budowy nowego budynku z wykorzystaniem częściowo materiału z rozebranego w 1948 r. starego kościoła. Całkowite prace budowlane ukończono w roku 1953 (arch. Wacław Kowalski; styl neorenesansowo-barokowy). Kościół został poświęcony w roku 1953 przez bpa Kazimierza Tomczaka. Znajduje się w Łodzi przy ulicy Farnej 12.

Źródła informacji: Tekst Macieja Tarnowskiego, „Świątynie Łodzi” – Marek Budziarek

Zaproponował: saper1390

Opis uzupełnił: saper1390 24-08-2020

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na