Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Willa dra Hansa Zeumera przy ulicy Katowickiej nr 22 z początków XX wieku

Mikołów

Willa dra Hansa Zeumera przy ulicy Katowickiej nr 22 z początków XX wieku

Dzisiejsza ulica Katowicka w Mikołowie, mająca wcześniej nazwę Bytomska, został wytyczona i wybudowana w latach 1879-80. Przy tej właśnie ulicy na początku XX wieku swoją prywatną rezydencję postawił jeden z ówczesnych przemysłowców dr Hans Zeumer. Wzniesiona została w stylu określanym przez znawców architektury jako północnoeuropejski neorenesans z dodatkiem elementów neogotyckich. Willa Zeumera (zwana także pałacykiem), bo taką nazwę nadali mieszkańcy ówczesnego Mikołowa w chwili jej wybudowania, wzbudzała szczególny zachwyt, zwłaszcza że otaczał ją duży park ogrodniczy otoczony pięknie kutym w żelazie parkanem. Tuż za ozdobną bramą, po lewej stronie od ulicy Katowickiej, znajduje się oficyna o charakterze mieszkalno-gospodarczym. Prawdopodobnym projektantem pałacyku był znany mikołowski architekt, Wincenty Kaszuba, który w tym samym czasie przy dzisiejszej ulicy Wyzwolenia pod numerem 5 wybudował dla siebie willę, wprawdzie mniejszą, ale podobną do rezydencji dra Zeumera. Obecnie w budynku mieści się ośrodek rehabilitacyjno-leczniczy, a wyremontowaną oficynę zaadaptowano na gabinety lekarskie. O samej rodzinie Zeumerów niewiele wiadomo. Jak podają skąpe w informacje źródła, jeden z synów dra Hansa Zeumera szkolił podczas I wojny światowej znanego w tamtym czasie niemieckiego asa lotnictwa, tzw. "Czerwonego Barona". Został także odznaczony wysokim orderem m.in. za zestrzelenie samolotów podczas rozpoznania powietrznego. Sam poległ na rok przed zawieszeniem broni przez państwa prowadzące wojnę (czyli w 1917 roku). Część rodziny dra Hansa Zeumera oraz on sam pochowani są na mikołowskim cmentarzu ewangelickim (lecz niektóre skromne źródła donoszą, że w rodzinnym grobie znajduje się nauczyciel "Czerwonego Barona", ale istnieją też informacje, że pogrzebany został we Francji, gdzie poległ). Dzięki adaptacji pałacyku przez ośrodek rehabilitacyjno-leczniczy mikołowska budowla, jedna z ciekawszych architektonicznie w rejonie Katowic, nie popadła w ruinę jak większość podobnych budynków w okolicy.

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Mikołów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na