Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: układy zabudowy XVIII-wieczny układ zabudowy drewnianej

Hejdyk

XVIII-wieczny układ zabudowy drewnianej

Hejdyk to wieś w gminie Pisz założona w 1758 r. jako osada szkatułowa. Do dziś zachował się tu XVIII-wieczny podział działek oraz typowa zabudowa drewniana tworząca tzw. ulicówkę. Drewniane domy o dwuspadowych dachach i zdobionych szczytach z pięknymi drewnianymi gankami stwarzają niepowtarzalny klimat. We wsi znajduje się szkoła podstawowa, świetlica i sklepy. Dojazd bardzo dobry od strony Pisza i Rucianego-Nidy.

Zaproponował: km_nida

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

km_nida sobota, 13 sierpnia 2011, 01:28
Osadnictwo szkatułowe – rodzaj osadnictwa w Prusach Książęcych, zapoczątkowany przez Fryderyka Wilhelma (1640-1688), powstały po załamaniu akcji kolonizacyjnej, realizowanej przez księcia Albrechta na początku XVII wieku. Nazwa „osadnictwo szkatułowe” wywodzi się stąd, iż fundusze na ich założenie jak i uzyskiwane dochody z tych kolonizacji wpływały wprost do szkatuły książęcej (pozostają poza kontrola stanów). Umożliwiało to władcy pruskiemu uniezależnienie się finansowe od stanów pruskich, a w konsekwencji m.in. wystawienie silnej armii. Po pozbawieniu stanów decyzji w sprawach podatkowych, dalsze utrzymywanie osobnej kategorii wsi (wsie szkatułowe) straciło uzasadnienie, dlatego włączono je do domen książęcych (później królewskich – wsie królewskie).

Miejsca w okolicy

Hejdyk
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na