Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół rzymsko-katolicki p.w. św. Józefa i św. Piotra z Alkantary. Parafia Świętej Rodziny w Kaliszu

Kalisz

Kościół rzymsko-katolicki p.w. św. Józefa i św. Piotra z Alkantary. Parafia Świętej Rodziny w Kaliszu

Ojcowie reformaci przybyli do Kalisza w roku 1631 za sprawą Marcina Wierusz-Kowalskiego. Pierwotnie zabudowania klasztoru i kościoła były drewniane. Obecna, murowana zabudowa powstała w latach 1665-73. W latach 1728-31 od strony wschodniej dobudowano do nawy kościoła Kaplicę Żołnierską, powstała ona z fundacji Piotra Sokolnickiego, chorążego poznańskiego.

Na cmentarzu przykościelnym w latach 1717-1736 wzniesiono kaplicę przedpogrzebową p.w. św. Jana Nepomucena. Powstała ona z fundacji Jana Kierzyńskiego - starosty stawiszyńskiego i Marcjana Węgierskiego - miecznika wschowskiego.

W roku 1864 ówczesne władze rosyjskie zamknęły klasztor, a następnie nastąpiła kasata zakonu ojców reformatów. W roku 1914 zabudowa klasztorna, jak i całe miasto, została zniszczona. Klasztor odbudowano w latach 1919-1921 i stał się domem sióstr Nazaretanek (Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w 1875 r. w Rzymie przez Polkę, błogosławioną Marię od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszkę Siedlecką)

Warto zwrócić uwagę: Przed wejściem do kościoła leży płyta z czerwonego kamienia. Wyryty jest na niej łaciński napis „HIC IACET PECCATOR 1706:24 JULY” co w tłumaczeniu znaczy „Tu leży (spoczywa) grzesznk”. Taka była wola pochówku Kazimierza Strobiszewskiego mieszkającego we wsi Wtórek (znanej od 1405 r. jako wieś Rycerska; pod koniec XIX w. należała do Radziwiłłów) koło Ostrowa WIelkopolskiego.

Zaproponował: piotrekt345

Opis uzupełnił: saper1390 30-08-2019

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

BogdanP piątek, 16 grudnia 2011, 10:14
Kaplica Żołnierska ufundowana została przez chorążego poznańskiego Piotra Sokolnickiego , pułkownika znaku husarskiego i właściciela wsi Karmin . Projektantem kaplicy był zakonny architekt Mateusz Osiecki . W 1735 roku wstawiono kutą bramę oddzielającą świątynię od kaplicy . W 1895 kaliski malarz Józef Balukiewicz wykonał w kaplicy polichromię przedstawiające dzieje wojenne Piotra Sokolnickiego oraz przeniesienie procesyjne obrazu do tej kaplicy .

Miejsca w okolicy

Kalisz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na