Cmentarz powstał w 1914 r. Pierwotnie przeznaczono go dla poległych w I wojnie carskich żołnierzy. Z chwilą utworzenia w Stargardzie obozu jenieckiego (1915 r.) chowano tu głównie zmarłych jeńców. Z tego okresu pochodzi około stu pochówków i trzy różne pomniki poświęcone pamięci żołnierzy wyznania prawosławnego, mojżeszowego i muzułmańskiego narodowości rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej i portugalskiej.
W okresie II wojny cmentarz stał się także miejscem ostatniego spoczynku jeńców stargardzkiego Stalagu II D oraz Oflagu w Dobiegniewie, z którego niektórych chorych przewożono do tutejszego lazaretu. Szpital jeniecki mieścił się wówczas w śródmieściu. Jednym z więźniów Woldenberga, pochowanych właśnie tutaj, był płk Ignacy Misiąg. W drugowojennym, utworzonym pod koniec października 1939 r. Stalagu przebywali początkowo wyłącznie polscy jeńcy. Później pojawili się przedstawiciele wielu europejskich nacji. Dlatego nie powinny nikogo dziwić kolejne pomniki, jakie pojawiły się w obrębie nekropolii.
Pierwszy - pomnik francuskich jeńców z II wojny - postawiony został jeszcze podczas jej trwania przez rząd Vichy. Kolejnym był ufundowany w 1991 r. pomnik żołnierzy włoskich.
Osobną kwaterę zajmują groby rosyjskie z okresu II wojny. Góruje nad nimi płaskorzeźba wykonana z solidnym rozmachem i reprezentująca sztandarowy przykład sztuki okresu stalinowskiego. Warto obejrzeć to dzieło, ponieważ dziś w niewielu już miejscach można zobaczyć tak przesiąknięte propagandą dzieła socrealistyczne. W samym centrum płyty odwzorowano w sporym medalionie twarze Stalina i Lenina. Poza tym jest na niej wszystko – i czołg, i zasieki, i atakująca piechota, i bombardujące samoloty, a wszystko w dość oryginalnej perspektywie.
Tuż przy wejściu na cmentarz stoi pomnik poświęcony wszystkim pochowanym tutaj żółnierzom.
Cmentarz znajduje się przy ul. Reymonta. Łatwo go zauważyć, ponieważ posiada charakterystyczny płot, na którym umieszczono ok. 30 podzielonych na narodowości tablic z nazwiskami. Obecnie mieszczą się tu szczątki ponad pięciu tysięcy żołnierzy poległych w obu wojnach światowych.