Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kłodawa

Neogotycki kościół i piękne jezioro

Nazwa wsi kojarzona jest z drewnianymi kłodami, których ongiś używano do umacniania słowiańskich grodów. Nic dziwnego, ponieważ Kłodawa istniała już w czasach piastowskich. Razem z pobliskim gródkiem w Mironicach wspomagała strategicznie kasztelanię w Santoku. Przepływającą przez wieś rzeczkę o bystrym nurcie nazwano Kłodawką, a 24-hektarowy akwen, z dobrze zagospodarowanym jeszcze przed wojną kąpieliskiem, to Jezioro Kłodawskie.

W centrum wsi, w rozwidleniu dróg w kierunku Gorzowa i Chwalęcic, ustawiono pomnik pierwszowojenny. W pobliżu, w drewnianym, szachulcowym dworku (1830), znajduje się siedziba nadleśnictwa. Także niedaleko wznosi się neogotycki kościół parafialny z czerwonej cegły, wybudowany w latach 1858-60. Wewnątrz podziwiać można ciekawe, pokryte polichromią, drewniane sklepienie kolebkowe i zabytkowe organy piszczałkowe. Wśród miejscowych krąży legenda o mironickim pochodzeniu organów, źródła jednak jej nie potwierdzają.

Naprzeciw kościoła mieści się ciekawy budynek plebanii, a w niej, w „białej kaplicy”, replika obrazu MB z Guadelupe. Ksiądz proboszcz jest bardzo przyjazny i chętnie opowiada o historii parafii. W pobliżu Kłodawy znaleziono groby ciałopalne charakterystyczne dla kultury łużyckiej.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Kłodawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na