Czarno-biały kościół filialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiono 1729 r. Góruje nad nim drewniana wieża. Od 2006 r. wisi w niej nowy dzwon ufundowany przez dwoje mieszkańców Jemiołowa z okazji ich srebrnych godów. Stary dzwon, pochodzący jeszcze z okresu budowy świątyni, ustawiono w przedsionku.
Kościół – jak większość świątyń na ziemiach zachodnich - jest poewangelicki, więc i wnętrze ma skromne. Konsekrowano go 26.01.1946. W 1949 r. jedna z parafianek podarowała świątyni przywieziony z Częstochowy obraz Najświętszej Panienki. Mieszkańcy umieścili go w specjalnie zbudowanym bocznym ołtarzu.
Wśród miejscowych krąży legenda o związanym z obrazem cudzie. Na początku lat 50. przez nieuwagę pozostawiono przed nim zapalone świece. Wydobywający się z kościoła dym zauważono dopiero następnego dnia. Boczny ołtarz doszczętnie spłonął, podobiźnie Najświętszej Panienki nic się jednak nie stało. Pośród zgliszcz obraz stał nienaruszony. Historię spisano dla potomności, oprawiono w ramkę i powieszono na ścianie tuż obok Matki Boskiej.