Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Ośmioboczny kościółek z dachem udającym kopułę

Żubrów

Ośmioboczny kościółek z dachem udającym kopułę

Bez wątpienia to oryginalna świątynia. Choć niewielka i wybudowana nieco na uboczu, warto zjechać z głównej drogi, aby ją zobaczyć.

Pierwsza wzmianka o kościele w Żubrowie – wiosce oddalonej o kilka kilometrów od Sulęcina – pochodzi z drugiej połowy XV w. Ten, który dziś oglądamy, jest późniejszy, osiemnastowieczny. Przypuszcza się, że ówczesny właściciel, planując odbudowę zniszczonego kościoła, zatrudnił jako architekta francuskiego hugenotę (którego nazwiska niestety nie pamiętam). Powstała ośmioboczna budowla o okrągłym wnętrzu, przykryta kopulastym dachem z latarnią na szczycie.

Niemal identyczne kościoły można odnaleźć w Berlinie i Schwedt. Każda z ośmiu ścian posiada własne osadzone centralnie okno. Z dawniejszych empor zachowała się jedynie empora chórowa. Część pierwotnego wyposażenia zaginęła w czasie I wojny. W latach 50. XX wieku wywieziono stąd także ołtarz i ławki (rzekomo do kościoła w Ostrowie), ale niektórych mogą zaciekawić puszkowo-zapadkowe zamki w drzwiach (prawdopodobnie pochodzące z okresu budowy świątyni).

Z czasem ze stromego, krytego dachówką i blachą miedzianą dachu zaczęły spływać mniejsze elementy, dlatego w 2007 r. podjęto się jego remontu. W porozumieniu z konserwatorem zabytków zdjęto dźwigiem latarnię. Dachówki w całości zastąpiono miedzianą blachą, po czym umocowano na szczycie odrestaurowaną latarnię.

Świątynia, wpisana do rejestru zabytków pod nr L-337/A, jest kościołem filialnym. Nosi wezwanie św. Michała Archanioła. Zbudowano ją z cegły i już pierwotnie otynkowano. Podczas ostatnich prac konserwatorskich odtworzono także pierwotną barwę elewacji (kolor gaszonego wapna). Przed kościelnym ogrodzeniem, na ocienionym drzewami skwerze, stoi głaz narzutowy z inskrypcją „1813-1913”, upamiętniający setną rocznicę bitwy pod Lipskiem.

Zaproponował: bakhita

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Żubrów
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na