Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Kraków

Ogród Botaniczny UJ

To najstarszy ogród botaniczny w Polsce, założony w 1783 roku. Powstał na terenie, który wcześniej należał do rodziny Czartoryskich. Mieli oni tu swój pałacyk. Teren ten od Czartoryskich zakupili jezuici, a po kasacji zakonu majątek ten przejęła Komisja Edukacji Narodowej. W tym czasie Hugo Kołłątaj reformował Akademię Krakowską i właśnie tu, przy obecnym Rondzie Mogilskim postanowił urządzić ogród, który miał być zakładem pomocniczym dla katedry chemii i historii naturalnej.

Początkowo ogród był mały i zajmował ok 2,4 ha. Przy wejściu do niego stanął budynek Obserwatorium Astronomicznego. Pierwszym dyrektorem został prof. Jan Jaśkiewicz, który organizował go przy pomocy wiedeńskiego ogrodnika Franciszka Kaisera i wtedy urządzono barokowy ogród francuski z kolekcją roślin ozdobnych i leczniczych. Zorganizowano tez sadzawkę ze starorzecza Wisły , a w połowie XIX w na sadzawce urządzono sztuczną wyspę.

Potem dyrektorami byli Alojzy Estraicher, który odbudował podupadający ogród, Ignacy Czerwiakowski i Józef Rostafiński. W tym czasie w organizacji ogrodu pomagał słynny botanik Józef Warszewicz. Józef Rostafiński wybudował nową palmiarnię i zorganizował pracownię naukową, poszerzano także ogród. Kolejno opiekę nad terenem sprawowali wielcy botanicy Marian Raciborski i Władysław Szafer, którzy znów musieli odbudowywać podupadłą kolekcję. To właśnie Szaferowi, najwybitniejszemu polskiemu botanikowi zawdzięczamy obecną aranżację.

Ogród od lat 50-tych zajmuje ok. 10 ha. Obecnie na jego terenie znajduje się kilka palmiarni (kompleks Viktori), wybudowany częściowo w XIX w , a częściowo w latach 1925-26. Ostatnio zrekonstruowany. Z okazji 600 lecia UJ wybudowano szklarnie " Jubileuszową" wraz z zespołem szklarni tropikalnych. Zbiory storczyków znajdują się w niskiej cieplarni zwanej "Holenderką" wybudowanej w latach 50-tych XX w. Na terenie Ogrodu Botanicznego znajdują się popiersia sławnych botaników Józefa Warszewicza i Mariana Raciborskiego, a także Muzeum Botaniczne, Pracownia Historii Botaniki.

Zaproponował: Gorthawer

Opis uzupełnił: joanna33 26-10-2011

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

cedra czwartek, 05 kwietnia 2012, 10:18
Ogród Botaniczny jest otwarty codziennie w godzinach: 9:00 - 19:00.
Szklarnie są otwarte krócej: 10:00 - 18:00.
W piątki szklarnie są nieczynne.
W sezonie jesiennym tj. od 21.09 godziny otwarcia trwają 2 godziny krócej.
Przerwa zimowa trwa od połowy października do połowy kwietnia.
Bilety:
normalny 6 PLN
ulgowy 3 PLN (seniorzy powyżej 60 lat, dzieci, młodzież, studenci)
bezpłatnie - seniorzy powyżej 70 lat, dzieci do lat 4
rodzinny 12 PLN (tylko w soboty i niedziele, do 4 osób)
sezonowy 50 PLN
Bilety obejmują również zwiedzanie szklarń. Sprzedaż biletów kończy się pół godziny przed zamknięciem Ogrodu.
W okresie zimowym jest możliwe zwiedzanie tylko w czasie prelekcji oraz wystaw, w godzinach 10:00 - 14:00.

Miejsca w okolicy

Kraków
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na