Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Jasło

Cmentarz wojenny nr 23

W latach 1915 – 1918 Jasło było siedzibą II Okręgu Cmentarnego przynależnego do Oddziału Grobów Wojennych w Krakowie. Zadaniem tej formacji było porządkowanie pól bitewnych i upamiętnianie poległych żołnierzy bez względu na narodowość. Okręg w Jaśle odpowiedzialny był za wykonanie 30 cmentarzy wojennych o numerach od 12 do 42. Głównym projektantem nekropolii był niemiecki inżynier i artysta-rzeźbiarz Johann Jäger. W obecnych granicach administracyjnych Jasła znajduje się 5 takich cmentarzy.

Cmentarz wojenny nr 23 został zlokalizowany na miejscowym cmentarzu parafialnym. Pochowanych zostało na nim 1600 żołnierzy, co czyni go największym pod tym względem cmentarzem w II Okręgu. Wśród nich aż 1568 byli to żołnierze armii rosyjskiej, 11 żołnierzy austro-węgierskich i 3 niemieckich oraz 4 żołnierzy o nieustalonej narodowości. Polegli oni w czasie bitwy gorlickiej na początku maja 2015 r. Pierwotnie na cmentarzu znajdowały się 84 zbiorowe mogiły i 21 grobów pojedynczych. Podczas II wojny światowej cmentarz był częściowo zlikwidowany przez Niemców. Następnie, w latach powojennych, był stopniowo zabudowywany przez pochówki cywilne.  Do dnia dzisiejszego zachował się jedynie pomnik centralny oraz charakterystyczny drewniany krzyż z podwójną glorią.

Pomnik centralny wykonany jest w postaci równoramiennego, masywnego krzyża rycerskiego umieszczonego na wysokim postumencie. Z obu stron zostały wygrawerowane miecze z datami 1914-1916. Pod jednym z nich została umieszczona tablica z informacją w języku polskim i niemieckim o liczbie i narodowości pochowanych żołnierzy.   

W 1986 r. cały tzw. „Stary Cmentarz” wraz z mogiłami wojennymi został wpisany do rejestru zabytków.

(Opis uzupełnił urbeck)

Zaproponował: Tomekkk190

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Jasło
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na