W Nowinach Wielkich, w dawnym domu modlitewnym herrnhutów, znajduje się dziś Przedszkole na Środku Świata.
Budynek pochodzi z 1896 r. Przed wojną pełnił funkcję protestanckiego zboru. Na łęgach nadwarciańskich osiedlili się wówczas herrnhuci, zwani także braćmi morawskimi. Ich domy modlitwy były tak proste i pozbawione nadmiaru ozdób, że łatwo można było przejść obok, nie zauważając wcale ich religijnego przeznaczenia. Miały służyć jako miejsce spotkań członków gminy wyznaniowej, punkt czytań tekstów biblijnych i specjalnie pisanych hymnów oraz miejsce modlitwy.
Kongregacja powstała w pierwszej połowie XVIII w., a nazwa jej pochodzi od miejscowości Herrnhut w Łużycach. Głównym zajęciem herrnhutów była modlitwa – miała trwać tak długo, jak tylko to było możliwe. Jeden z łańcuchów modlitewnych, odmawiany dzień i noc przez zmieniające się w odstępach ok. dwugodzinnych kilkuosobowe grupki wiernych, zakończył się po 100 latach (ale nie działo się to w Nowinach Wielkich). Herrnhuci byli także pierwszymi misjonarzami wśród protestantów.
Historia budynku, w którym dziś znajduje się przedszkole, opisana została przez Władysława Wróblewskiego w książce „Klucz do Środka Świata = Der Schlüssel zum Mittelpunkt der Welt”. „Środek świata”, udokumentowany serią legend spisanych przez miejscowego regionalistę-bajarza (W.Wróblewskiego) w „Bajkach Środka Świata" znajduje się na przedszkolnym podwórzu. Oznaczono go specjalnym głazem ze stosownym napisem.