Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: pałace i dwory Dwór Henckel von Donnersmarcków

Piekary Śląskie

Dwór Henckel von Donnersmarcków

W pierwszej połowie XV wieku wokół ówczesnego dworu wybudowano folwark, do którego dobudowano cegielnię, wapiennik i browar. W XVII wieku piekarski majątek dworski nabył hrabia Łazarz Henckel von Donnersmarck. Rozbudował on majątek dworski, m.in. browar, zbudował gorzelnię, a na terenie ówczesnych Piekar (jeszcze wtedy nie śląskich w nazwie) prowadził też kilka karczm. 27.07.1697 roku na dwór i tym samym do Piekar zawitał król Polski wybrany podczas elekcji - August II Mocny, gdzie zapewne nocował, a w ówczesnym kościele (w miejscu późniejszego Piekarskiego Sanktuarium Maryjnego - nie jest to właściwa nazwa tegoż sanktuarium) przyjął wiarę katolicką. Po mszy rozmawiał z mieszkańcami Piekar, gościł w kilku chłopskich chatach. Nie wiadomo dokładnie, jakie było ówczesne menu na dworze hrabiego goszczącego króla. Późniejszym gościem dworu był syn Augusta II Mocnego, August III Sas, który zwiedzał urządzoną przez hrabiego (zapewne Łazarza II) Henckela von Donnersmarcka wystawę malarstwa. Do roku 1938 dwór dziedziczony był przez kolejnych potomków rodziny Henckel von Donnersmarck. Potem został odkupiony przez Przedsiębiorstwo Osadnicze "Ślązak" z Katowic zajmujące się m.in. powiększaniem gospodarstw rolnych o małej powierzchni. Zostało powołane do życia na podstawie ustawy Sejmu Śląskiego z dnia 16.01.1923 roku. W czasie ostatniej wojny światowej dwór przeszedł w ręce Wydziału Finansowego Rzeszy Niemieckiej. Po wyzwoleniu ziem spod okupacji hitlerowskiej przeszedł w posiadanie Skarbu Państwa Polskiego. Od lat 90. XX wieku zabudowa dworska jest własnością prywatną. Obecni właściciele zaadaptowali budynek gospodarczy i dworski na hotel i restaurację. Cały zespół budynków dworskich zbudowany jest z kamienia wapiennego i częściowo dolomitu (prawdopodobnie pochodzącego z kamieniołomów znajdujących się na granicy Tarnowskich Gór z Bytomiem).

Zaproponował: KeepTalking

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Piekary Śląskie
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na