Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Jedynka - szkoła z mroczną przeszłością

Ostróda

Jedynka - szkoła z mroczną przeszłością

Prezentowany budynek szkoły ma bogatą i dość mroczną przeszłość. Na początku swojego istnienia (został wybudowany w latach 1912-1913) był w posiadaniu niemieckich wojsk i był częścią "Białych Koszarów". W 1923r. Reichswehra odsprzedała go miastu. Budynek pełnił wtedy rolę wozowni artyleryjskiej. Po przebudowie został adoptowany na cele oświatowe. W 1924 r. do użytku oddano 11 izb lekcyjnych, po kolejnej rozbudowie w 1925-26r. utworzono "południowe szkoły powszechne", czyli Jahnschule dla chłopców i Lutherschule dla dziewcząt. W latach wojennych był tu szpital, który funkcjonowal od jesieni 1943 roku do 22 marca 1945 roku. Jak głosi miejska legenda, kiedy Armia Czerwona zajmowała miasto, po wejściu do szpitala, zamurowano tam wszystkich jeńców. Według przekazów mieli być to działacze Hitlerjugend i Volkssturm oraz garstka żołnierzy. To niesprawdzone opowieści, faktem jest na pewno, że na początku lat 80-tych w szkolnej kanalizacji odkryto olbrzymi arsenał amunicji. Natrafiono na nią wskutek niedrożności kanałów. W 1991roku na terenie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostródzie dokonano ekshumacji zwłok 23 Niemców, zmarłych po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną.

Zaproponował: michalolczak

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

michalolczak czwartek, 05 stycznia 2012, 15:55
Jak wynika z zachowanych dokumentów, w Ostródzie organizowano od jesieni 1944 roku wojenne lazarety i przyjmowano przesiedleńców ze wschodnich terenów Prus. Ich los był często tragiczny, o czym pisze we "wspomnieniach nauczyciela" Helena Korczyńska, która przyjechała do Ostródy w czerwcu 1945 roku: "Cofająca się armia niemiecka pozostawiła w budynku szkolnym (obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej) starców, których ekspediowała ze wschodnich dzielnic Prus Wschodnich m. in. z Gubina (niem. Gumbinnen) i Wystruci i innych miast. Z tej grupy umarło 20 osób głównie z głodu i zimna, a pochowano ich wzdłuż parkanu szkoły".
Dopiero w 1991 roku, podczas prac ziemnych, odkryto przypadkowo ich zwłoki pod płotem, od strony ul. 21 stycznia i po ekshumacji w liczbie 23 złożono je w zbiorowej mogile, na cmentarzu komunalnym przy ul. Spokojnej.

Miejsca w okolicy

Ostróda
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na