Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Warszawa

Pałac Lubomirskich

Pałac Lubomirskich znajduje się przy placu Żelaznej Bramy 10. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to rodzina Radziwiłłów kupiła północne tereny podwarszawskiego miasteczka Wielopole, a następnie wybudowała pałac. W 1730 roku właścicielem posiadłości był Jan Zygmunt Deybel. W 1760 roku rozpoczął przebudowę pałacu w stylu późnobarokowym według projektu Jakuba Fontany. Prace budowlane jednak nie zostały ukończone. W 1790 roku właścicielem rezydencji wraz z okolicznymi terenami był Aleksander Lubomirski. W latach 1791-93 pałac został przebudowany w stylu klasycystycznym według projektu Joachima Hempla. W 1816 roku pałac stał się własnością generała Izydora Krasińskiego, następnie w latach 1828-34 należał do rządu Królestwa Polskiego, w którym mieściły się urzędy i lazaret podczas powstania listopadowego. W 1934 roku nieruchomość zakupił finansista Abraham Simon Cohen, który tak przebudował budynek, aby dawał on większe zyski. W pałacu znajdowały się małe mieszkania, sklepy, stragany i żydowski dom modlitwy. W 1928 roku właścicielem pałacu został Wacław Moszkowski, który podwyższył go o piętro i przekształcił w kamienicę czynszową. W 1938 roku pałac został zakupiony przez Urząd Miasta Warszawy. Miał on być poddany renowacji, ale na przeszkodzie stanął wybuch wojny. W czasie wojny pałac został spalony przez okupanta niemieckiego. W latach 1947-1950 pałac został odbudowany w stylu klasycystycznym. W 1970 roku zdecydowano o przesunięciu pałacu, który z powodzeniem został obrócony o 78 stopni. Obecnie w budynku, na parterze, mieści się Uczelnia Warszawska im. Marii Skłodowskiej-Curie, a na piętrach Business Center Club.

Zaproponował: baspan2050

Kolumnada pałacu do lat 30-tych XIX wieku, czyli do momentu wybudowania Teatru Wielkiego wg projektu Corazzi'ego, była najokazalszą w Warszawie. Znajdujące się przed fasadą pałacu cztery kamienne lwy dłuta Jana Biernackiego, przeniesiono tu po odbudowie pałacu sprzed dawnego gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przy ulicy 6 Sierpnia (obecnie Aleja Wyzwolenia) najpierw na ulicę Banacha pod siedzibę Wojskowej Akademii Politycznej, a następnie przed pałac Lubomirskich. Operacja przesunięcia budynku (o 1,8 m) została przeprowadzona wg projektu Aleksandra Mostowskiego. (Kryspin1753)

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Warszawa
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na