Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: układy zabudowy Założenie urbanistyczne (XIII - pocz. XX w.)

Kobylin

Założenie urbanistyczne (XIII - pocz. XX w.)

Pierwsza osada znajdująca się w miejscu dzisiejszego Kobylina wzmiankowana jest w 1303 roku jako miasto Wenecja. Jej lokowanie w tym miejscu musiało odbyć się już w XIII wieku. Była to osada handlowa. W połowie XV wieku powstał w mieście klasztor bernardynów, którzy w istotny sposób wpłynęli na rozwój miasta. Prowadzona przez nich od 1456 roku szkoła wydała wiele wybitnych postaci XV i XVI wieku. Stąd pochodzili profesorowie Uniwersytetu Krakowskiego: Maciej z Kobylina (1425–1492), filozof i lekarz, który był nauczycielem Mikołaja Kopernika, Piotr z Kobylina, autor podręcznika O nauce ratowania położnic, oraz Jędrzej Glaber (1506–1572), autor pierwszego napisanego po polsku podręcznika anatomii i fizjologii. Obok średniowiecznego miasta w XVII wieku zaczął powstawać nowy organizm miejski. Nazwany Nowym Miastem został wytyczony dla protestanckich osadników pochodzących ze Śląska. Z czasem obie części uległy połączeniu. Dalsza rozbudowa przypadła na XIX i pocz. XX wieku, kiedy elementy wcześniejszej parterowej zabudowy zastąpiono nowymi obiektami jedno i dwupiętrowymi. Wówczas to powstały również nowe budynki użyteczności publicznej, m.in. szkoły i poczta. Zachowany układ urbanistyczny oraz zabudowa miasta wpisane zostały do rejestru zabytków w 1990 roku.

Zaproponował: zbyszekF60

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Kobylin
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na