Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Bronocice

Fura sprzed 5 tys. lat

Bronocice to mała wioska w pobliżu Działoszyc w powiecie pińczowskim. Miejsce to w ostatnim czasie, podobnie jak Zachełmie koło Kielc i Słonowice koło Kazimierzy Wielkiej, stało się miejscem wielkiej sensacji archeologicznej.

Prowadzone tu od lat 70-tych badania pod kierunkiem prof Janusza Kruka na stanowisku osady neolitycznej sprzed 5 tys. lat zaowocowały wieloma odkryciami i znaleziskami. Dzięki badaniom uczonych udało się odsłonić pozostałości osady, zlokalizowano 52 jamy mieszkalne, grób szkieletowy, dużą ilość fragmentów ceramiki i szczątki kostne. Osada była otoczona palisadami i rowami obronnymi.

Sensacyjne okazało się jednak znalezisko fragmentów glinianej wazy z rysunkowym ornamentem narracyjnym na całym obwodzie. Dlaczego była to sensacja? Otóż rysunek przedstawiał sieć pól, wodę, drzewa i … to co najważniejsze - szkicowe przedstawienie pojazdu zaopatrzonego w koła. Oznaczało to dla odkrywców, ni mniej ni więcej, tylko NAJSTARSZY NA ŚWIECIE WIZERUNEK ZASTOSOWANIA PRZEZ CZŁOWIEKA TRAKCJI KOŁOWEJ. Znaczy, zwykłego wozu prawdopodobnie ciągniętego przez woły.

Po przebadaniu i zweryfikowaniu tego znaleziska ustalono, prowadząc równolegle jego datowanie w Polsce i Holandii, że wizerunek wozu jest o kilkaset lat starszy od podobnych piktogramów z Uruk nad Środkowym Eufratem i, co za tym idzie jest w tej chwili najstarszym takim przedstawieniem z rejonu Starego Świata.

W Bronocicach archeolodzy czują się jak u siebie, w wiosce w pobliżu stanowiska archeologicznego zrekonstruowany został fragment osady neolitycznej, odbywają się pikniki historyczne, spotkania, i prelekcje. Powstała witryna internetowa popularyzująca odkrycia z Bronocic (adres poniżej), a 26 maja 2003 r. w miejscu prac archeologicznych odsłonięta została pamiątkowa tablica "Praojcom i Archeologom" zamontowana do wielkiego kamienia.

Adres strony: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://bronocice.dzialoszyce.info/osada/waza.jpg&imgrefurl=http://bronocice.dzialoszyce.info/waza.htm&h=236&w=300&sz=6&tbnid=3Ae9-EtUVud9TM:&tbnh=91&tbnw=116&prev=/images%3Fq%3Dbronocice&usg=__2llK8a-jxkeMtX6YcJtkuZvickQ=&sa=X&ei=DNIYTLu4I6SXOKvJuc4K&ved=0CCkQ9QEwBA

Zaproponował: tellmemore

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Bronocice
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na