Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Nowe Skalmierzyce

Niezwykły dworzec kolejowy

Monumentalny dworzec w Nowych Skalmierzycach jest nietypową atrakcją turystyczną, którą warto zobaczyć. Pochodzi z okresu zaborów. Prusacy doprowadzili tu linię kolejową w 1895 r. We wsi Skalmierzyce od 1815 r. istniało przejście na granicy prusko-rosyjskiej. Gdy w 1906 r. doprowadzono kolej od strony zaboru rosyjskiego, powstało również graniczne przejście kolejowe.

Różnica rozstawu szyn w kolejach Prus i Rosji wynosiła 89 mm. Dziś problem podróży w tym samym wagonie rozwiązuje się za pomocą sztuczek technicznych. Przed stu laty nie było innej możliwości - podróżni musieli się przesiadać. Wybudowano więc neogotycki budynek dworca kolei pruskich. Imponował rozmiarami i wystrojem wnętrz. Należał do najokazalszych dworców Niemiec. W 1913 r. doszło tu do spotkania cesarza Wilhelma II z carem Mikołajem II. Tuż obok powstał dworzec kolei rosyjskiej. Między budynkami umieszczono punkt kontroli granicznej.

Ów podwójny dworzec funkcjonował bardzo krótko - do pierwszych dni I wojny światowej. Już w okresie międzywojennym tak wielka stacja nie była potrzebna. Dziś kolej wykorzystuje tylko część dawnego dworca pruskiego. Obiekt kolei rosyjskiej - i niewątpliwie ciekawe miejsce - można podejrzeć przez płot pobliskiego zakładu.

Innym trwałym śladem granicznej stacji okazała się osada kolejowa Nowe Skalmierzyce, powstała na początku XX w. W 1962 r. otrzymała prawa miejskie. Z pierwszego okresu istnienia pozostał zespół zabudowań dla pracowników kolei i obsługi przejścia granicznego.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Nowe Skalmierzyce
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na