Niegdyś Dom Przedpogrzebowy, w latach 1993-2004 mieścił się w nim Dział Judaistyczny Muzeum Okręgowego w Lesznie. Dom Przedpogrzebowy znajduje się na miejscu byłego cmentarza żydowskiego, który do 1939 roku był największą nekropolią w mieście. W roku 1833 obejmował obszar około trzech hektarów. Posiadał dwa budynki cmentarne: Dom Przedpogrzebowy i osobną Taharę.
Dom Przedpogrzebowy został przebudowany w 1907 roku według projektów znanych, wrocławskich architektów - braci Richarda i Paula Ehrlichów. Nekropolia została doszczętnie zdewastowana przez nazistów w czasie II wojny światowej. Zachował się tylko niewielki fragment miejsca grzebalnego oraz dwa budynki cmentarne: budynek administracyjny tzw. dom grabarza i Dom Przedpogrzebowy, który przez wiele lat użytkowany był jako galwanizernia.
W 1992 roku Dom Przedpogrzebowy został wpisany do rejestru zabytków i poddany gruntownemu remontowi. Obecnie właścicielem obiektu jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego z siedzibą w Warszawie. Na terenie Muzeum złożono 400 nagrobków - macew pochodzących z cmentarzy żydowskich w Lesznie, Borku Wielkopolskim i Rydzynie. Najstarszy z nich pochodzi z 1700 roku. Ponad trzydzieści datuje się na XVIII wiek, pozostałe są z XIX i XX stulecia.