Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Brody

Kościół św. Andrzeja Apostoła

Obecna świątynia powstała w latach 1670-1673. Jej fundatorem był Piotr Lubicz Kurowski (jego portret trumienny wisi w świątyni). Na budowę świątyni wydał wtedy 1000 florenów. Pracami kierował ks. proboszcz Jan Stanisław Jabłoński. Po około 30 latach od zakończenia budowy zafundowano wystrój - ołtarze wykonane w pracowni znanego snycerza Jana Beckera z Leszna. W 1731r. dobudowano murowaną zakrystię obitą drewnem, a w 1756r. kruchtę boczną od strony południowej.

Świątynia jest budowlą zrębową, jednonawową, pokrytą dachem z gontu. Konstrukcję wykonano z drewna modrzewiowego. Kościół posiada ciekawą więźbę dachową. Główna oś Kościoła przebiega w linii wschód-zachód. Rzut poziomy tworzy rysunek krzyża, którego ramiona tworzą kaplice boczne. Od zachodu znajduje się kwadratowa wieża z kruchtą w przyziemiu, zwieńczona hełmem barokowym.

W Kościele warto zobaczyć: Najstarszym zabytkiem, wg tradycji, jest kropielnica wykuta w polnym kamieniu. pochodząca z XI wieku, pochodząca z pierwszego Kościoła wybudowanego w tym miejscu. Belka tęczowa opatrzona datą 1673 z rzeźbami Chrystusa na krzyżu, Matki Boskiej i św. Jana Prezbiterium Ołtarz główny rokokowy z XVIII wieku. W centrum ołtarza znajduje się obraz Matki Boskiej, a po obu stronach dwaj patroni Polski: św. Wojciech i św. Stanisław. W zwieńczeniu ołtarza obraz św. Magdy Magdaleny - patronki poprzedniego Kościoła, spalonego podczas potopu szwedzkiego.

Nad tabernakulum widnieje płaskorzeźba przedstawiająca kormorana karmiącego krwią swoje pisklęta. W miejscu przewodniczenia fotel głównego celebransa z roku 1896- dar dla ks. Łukasza Gieburowskiego proboszcza brodzkiego. Dwie ławy kolatorskie z herbami von Pflugów - właścicieli Brodów i von Sarrazin- właścicieli Turowa Feretron św. Tereski umieszczony nad drzwiami do zakrystii. Ołtarze boczne Na stronie południowej: Ołtarz św. Rocha. Nad nim obraz św. Franciszka Ksawerego. Rzeźby przedstawiają św. Benona i św. Jana Nepomucena.

Ołtarz Najświętszej Maryi Panny - u góry obraz św. Barbary. Ołtarza strzegą figury św. Judy Tadeusza i św. Floriana. Ołtarz Serca Pana Jezusa - ozdobiony figurami św. Barbary i nieznanej zakonnicy. Nad głównym obrazem wizerunek św. Heleny. Na stronie północnej: Ołtarz św. Antoniego, nad nim postać św. Jana Nepomucena, u stóp ołtarza rzeźby św. Franciszka i Jana Chrzciciela. Ołtarz Pasyjny - Ukrzyżowany Chrystus z uśmiechem na twarzy. Pod krzyżem rzeźby: płacząca Matka Jezusa, św. Maria Magdalena i Maria Kleofasowa. U góry obraz św. Józefa z dzieciątkiem Ołtarz św. Andrzeja głównego patrona parafii. Ołtarz wieńczy obraz św. Pawła. Na ołtarzu znajdują się także rzeźby św. Józefa i św. Walentego. Chrzcielnica przy, której ochrzczony był kardynał Zenon Grocholewski- Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego. 12 witraży z głowami apostołów- wykonane w latach 30- tych XX wieku. Są one świadectwem ufności mieszkańców i ich odwagi.

Na początku trwania okupacji hitlerowskiej umieszczają w nich napisy: "Z prośbą o wolność", "Z prośbą o pokój". Noszą datę 8.XII.1939 Tablice herbowe, nagrobne i portrety trumienne ( Piotra Lubicz- Kurowskiego- fundatora Kościoła) znajdują się one w kaplicach bocznych Obraz zesłania Ducha Świętego wiszący naprzeciwko wejścia bocznego Prospekt organowy wykonany wraz z organami przez organmistrza Bacha w latach 30-tych XX wieku. z herbem Kapituły poznańskiej Krucyfiks z XVII wieku wiszący nad wejściem do bocznej kruchty Konfesjonały, ambona i droga krzyżowa autorstwa prof. Gosieniewskiego wykonane w 20-leciu międzywojennym. Kolejna atrakcja: polichromia- w różnych okresach Kościół zdobiły różne polichromie. W Kościele można odnaleźć tzw. świadki czyli odrestaurowane fragmenty nieistniejących już malowideł. Obecne pochodzą w większości z 20-lecia międzywojennego, gdy prace restauracyjne prowadził prof. Gosieniecki i znajdują się one w obramieniach okien, ambonie i na ścianach. Pierwotne polichromie zobaczyć można na belce tęczowej i gzymsach.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Brody
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na