Początkowo w miejscu tym znajdował się browar rodziny Zawadzkich, jednej z najbogatszych rodzin mieszczańskich w Łowiczu. Budowniczym murowanej kamienicy był Antoni Zawadzki, następnie browar rozbudował Jan Szabłowski. Kolejnymi właścicielami była rodzina piwowarów Reinecke: Jan Gotfryd, jego syn Adam, następnie wnuk Henryk Aleksander. Kolejnym właścicielem była Adela z Reinecke Gołębiowska, żona prezydenta i burmistrza miasta Leona Gołębiowskiego.
W 1906 r. w budynku działała szkoła dla dziewcząt prowadzona przez Jadwigę Starzyńską (matkę późniejszego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego), później zaś 7-klasowa Szkoła Handlowa Żeńska prowadzona przez Bronisławę Bronikowską. Szkoła została zamknięta w 1911 r. za udział jej uczennic w nabożeństwie patriotycznym.
Kolejny z właścicieli wydzierżawił gmach na rzecz Królewsko-Polskiego Sądu Okręgowego, istniejącego do 1922 r. Następnie działał tu Sąd Pokoju I i II okręgu (do 1929 r.), komornik, prokuratura. Mieściły się tu kolejno sądy: grodzki (1929-1950), powiatowy (1950-1975) i rejonowy. Od 1994 r. obiekt jest prywatny.
Autor: Zdzisław Kryściak