Kościół pw. św. Marcina pierwotnie wzniesiono w XIII w., został gruntownie przebudowany w XVIII w. w stylu barokowym. Dobudowano wówczas kaplicę św. Stanisława Kostki. Wyposażenie kościoła jest barokowo-klasycystyczne.
Zaproponował: marekpic
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła wielkopolskie
Cielcza należy do bardzo starych osad. Świadczy o tym starożytny cmentarz, z którego urny znajdują się w muzeum etnograficznym w Jarocinie. Tam też można zobaczyć starożytne monety wykopane na terenie Cielczy. Pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości pochodzi z roku 1257. W tym właśnie roku została ona wymieniona w spisie majątków rodziny Zarębów, którzy później od Cielczy przybrali nazwę Cieleckich. Rodzina Zarębów wybudowała tu w wieku XIV kościół drewniany, który stał na dzisiejszym placu wiejskim. Kościół ten był konsekrowany. Kiedy i przez kogo - nie wiadomo. Po roku 1370 powstała tu samodzielna parafia, wyłączona z Cząszczewem z parafii Siedlemin. Pierwsza wzmianka o proboszczu Cieleckim pochodzi z roku 1400. Był nim zakonnik Maciej. W roku 1404 proboszczem był Jakub.
Kościół był pod wezwaniem Matki Boskiej, św. Katarzyny i św. Małgorzaty. Później już tylko św. Małgorzaty. W roku 1421 z fundacji Olbrachta Cieleckiego, biskup poznański Andrzej Gosławski erygował tu altarię Wniebowzięcia N.M. Panny. Altaria ta była wyposażona na majętności pleszewskiej.
Od roku 1661 przez kilka lat zarządzali Cielczą i kilkoma sąsiednimi parafiami zakonnicy. Później dojeżdżali do Cielczy księża z Wilkowyi. W aktach wizytacji z roku 1777 podano, że cała parafia liczyła wtedy 228 osób.
Na plebani zamieszkał dzierżawca roli plebańskiej, a kościół coraz bardziej chylił się ku upadkowi. Dnia 1 maja 1837 r. został on sprzedany na licytacji za 8 talarów i rozebrany.
Dnia 26 grudnia 1908 r. Powstało tu towarzystwo św. Józefa,. Którego celem była budowa nowego kościoła w Cielczy. Świątynię zbudowano za staraniem ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Szreybrowskiego, późniejszego kanonika metropolitalnego poznańskiego. Który w czasie wojny w roku 1940 został zamęczony na forcie VII w Poznaniu. Kościół został zbudowany według projektu architekta Stefana Cybichowskiego z Poznania w stylu odrodzenia. Budowę rozpoczęto w r. 1912, a ukończono w r.1913. Konsekracja kościoła odbyła się 16.XI.1913 r, dokonał jej ks. Abp. Edward Likowski z Poznania. Pierwszą mszę po konsekracji odprawił późniejszy kardynał - prymas ks. Dr Edmund Dalbor. Duszpasterstwo nadal sprawowali księża z Wilkowyi. Dopiero w roku 1919 zamieszkał na stałe w Cielczy jako rządca parafii ks. Piotr Basiński, misjonarz amerykański. Zmarł on w 1920 roku i spoczywa na cmentarzu przy kościele.
(theguru)