Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Mokra

Ułani kontra czołgi

1 września 1939 r. na rozległej śródleśnej polanie zajmowanej przez trzy ulicówki wsi Mokra doszło do jednej z największych bitew pamiętnej kampanii. Nacierająca od strony Krzepic niemiecka 4 Dywizja Pancerna gen. Georga-Hansa Reinhardta starła się w boju z Wołyńską Brygadą Kawalerii, dowodzoną przez płk. Juliana Pobóg-Filipowicza. W skład brygady wchodziły doborowe pułki: 12 Ułanów Podolskich, 19 Ułanów Wołyńskich, 21 Ułanów Nadwiślańskich, 2 Strzelców Konnych oraz 2 Dywizjon Artylerii Konnej. Opierając swoje linie obronne o nasyp kolejowej magistrali węglowej i lasy otaczające wieś, ułani stawili niezwykle skuteczny opór. Niemcy otrzymali tęgie baty. Polacy, odpierając cztery ataki, z pomocą pociągów pancernych operujących na wspomnianej magistrali, zniszczyli ok. 100 nieprzyjacielskich czołgów (trzecią część stanu posiadania 4 Dywizji Pancernej). Sytuacja na innych odcinkach frontu zmusiła Wołyńską BK do wycofania w nocy z 1 na 2 września.

Na polu bitwy postawiono po wojnie okazały pomnik. Nieopodal, na skraju Mokrej II stoi drewniany kościół z początku XVIII w. 1 września świątynia znalazła się w centrum walk. Cudem ocalała, nie doznając żadnego uszczerbku. Przy drodze z Mokrej do Miedźna, w pobliżu wiaduktu kolejowego leży kamień upamiętniający linię obrony 12 Pułku Ułanów. To tutaj ułan Jan Kawiak, celowniczy działa przeciwpancernego, zniszczył kilka niemieckich czołgów. Na cmentarzu w Miedźnie znajduje się kwatera żołnierzy poległych w bitwie. W miejscowej szkole oraz w szkole w Mokrej działają izby pamięci, a na wytyczonej ścieżce edukacyjno-historycznej w miejscach walk ustawiono plansze informacyjne. Co roku około 1 września przy pomniku w Mokrej odbywają się uroczystości rocznicowe, którym ostatnio towarzyszy widowiskowa rekonstrukcja walk.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

jorgt65 niedziela, 28 sierpnia 2011, 20:57
Obchody rocznicy w czwartek 1 września 2011 od godz.15-tej .
KeepTalking środa, 15 maja 2013, 22:51
"Ułani kontra czołgi" -na samą "myśl" przychodzi stwierdzenie rozpropagowane przez jednego z reżyserów, który "wziął scenę" do swego filmu-scenę, którą powinno sie wyciąć, ponieważ była to propaganda hitlerowska, ukazująca Polskie Wojsko w świetle zacofania, atakujące lancami czołgi, jakby ich nigdy nie widziało. (tymczasem m.in. "pod Mokrą", gdyby nie niemieckie samoloty bombardujące polskie pozycje, nie wiadomo, jak sama bitwa by się zakończyła). Sam tytuł artykułu ( proszę wybaczyć "czepianie się )temu potwierdza, bo większość społeczeństwa bierze niewątpliwie z ww. filmu ( nie podaję tytułu, bo nadal uważam, że za tę scenę należałoby reżysera "uhonorować" statuetką produkcji chińskiej: "chichoczącego kaczora", ale tylko z racji Jego wieku....). Wiadomo, że kawaleria pod Mokrą posiadała tzw. rusznice, genialny polski wynalazek na czołgi, tylko, że za mało. Ok. roku 1943 Armia Radziecka otrzymała tego rodzaju broń do zwalczania czołgów i była ona bardzo skuteczna. Pan Bogusław Wołoszański przecież o tym opowiadał. Redakcja powinna zmienić tytuł na choćby w rodzaju: "Ułański spryt przeciw czołgom". Sama bitwa miała dość dramatyczny przebieg, gdyż Krakowska Brygada Kawalerii jak i Wołyńska Brygada Kawalerii były najsłabszym punktem obrony w Kampanii Wrześniowej na terenie obecnego województwa sląskiego, stąd m.in. gen . Sadowski zadecydował o wycofaniu pułków m.in. spod linii Mikołów-Wyry-Gostyń-Kobiór, gdyż groziło by to szybką kapitulacją jednej z polskich Armii, która zakończyła swój szlak bojowy pod Krasnobrodem, część pod samym Tomaszowem Lubelskim.Dużo Ich tam poległo......

Miejsca w okolicy

Mokra
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na