Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Opole

Wieża Piastowska

Została zbudowana w XIII w. jako stołp dla zamku książęcego. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie trawił pożar, lecz był ciągle odbudowywany. Później popadał stopniowo w ruinę, w latach 20. XX w. zburzono go ze względu na duże koszty utrzymania pomimo protestów miejscowej polskiej ludności. Ocalała tylko wieża piastowska, a argumentem pozwalającym uratować obiekt był fakt, że wybudował ją niemiecki rzemieślnik.

Zaproponował: marekpic

Z Wieżą Piastowska w Opolu (symbolem miasta) związana jest legenda mówiąca o tym, dlaczego Opole w XVI w. przestało być rządzone przez książąt piastowskich i przeszło pod panowanie niemieckie. Otóż żyła-była sobie zacna i bogata rodzina książęca, która miała piękną i kapryśną córkę – jedynaczkę, o imieniu Ofka. Kiedy Ofka osiągnęła wiek odpowiedni do zamążpójścia zaczęli przyjeżdżać do niej w konkury piękni i bogaci książęta ze wszystkich stron świata. Niestety kapryśnica wszystkich zalotników odprawiała z kwitkiem. Aż pewnego roku poznała księcia Jana Dobrego (postać historyczna) z opolskiego, piastowskiego zamku. Młodzi zaręczyli się, a tuż po Nocy Świętojańskiej miał odbyć się ich ślub. Niestety nikt nie wie dlaczego Ofka we wspomnianą noc zrywa zaręczyny z Janem, podczas ich randki w Wieży Piastowskiej. Na znak zerwanych zaręczyn dziewczyna wyrzuca pierścień zaręczynowy, zrzucając go ze szczytu wieży na zamkowy dziedziniec. Książę Jan Dobry oburzony tupetem dziewczęcia i zmartwiony bardzo, bo zakochany w Ofce był po same książęce uszy, każe zamurować kapryśnicę w lochach wieży, gdzie ta dokonała żywota. Jan nie zakochał się już nigdy więcej w żadnej dziewczynie. Umiera bezpotomnie w 1532 roku. Po nim władzę na zamku obejmują książęta niemieckojęzyczni. Legenda głosi, że w każda Noc Świętojańską, na szczycie piastowskiej wieży obronnej pojawia się duch Ofki. Dokładnie o północy, z dwunastym uderzeniem zegara z wieży ratuszowej zjawa zrzuca na dół piękny pierścień. A kto duchów się nie lęka powinien odnaleźć pierścionek i lewą ręką do lewej kieszeni go schować, nie mówiąc o swoim znalezisku nikomu. Jeśli potraficie dotrzymać tajemnicy będziecie mieli zapewnione trzy rzeczy: - nigdy nie będziecie chorować, - będziecie znali odpowiedzi na wszystkie powstałe w waszych głowach pytania, - za każdym razem, kiedy sięgniecie do lewej kieszeni pierścienia już tam nie odnajdziecie, ale... chociaż byście 100 razy dziennie rękę w kieszeni zatapiali za każdym razem wyjmiecie z niej... garść pieniędzy (papierowych! ) :)(dreptaq)

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Opole
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na