Powstał w 1991 roku i obejmuje swoim zasięgiem około 150 ha terenów leżących po obu stronach Przekopu Wisły. Zadaniem rezerwatu jest ochrona miejsc lęgowych wielu nadmorskich ptaków. Od 2007 roku Mewia Łacha jest jedynym i tak atrakcyjnym miejscem w Polsce, gdzie gniazdują wędrowne rybitwy czubate. Tereny otaczające ujście Wisły są bardzo malownicze i przyciągają nie tylko ornitologów. Po terenie rezerwatu w okresie letnim można poruszać się jednak wyłącznie po oznakowanych ścieżkach.
W czasie wylęgu ptaków, czyli od 15 kwietnia do 15 sierpnia, teren jest szczególnie chroniony i zignorowanie zakazu wstępu na dany obszar może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Na teren rezerwatu nie wolno również wprowadzać psów. Nasze pupile mogłyby wypłoszyć ptaki lub nawet zniszczyć ich gniazda. Można za to odwiedzić obóz ornitologiczny i w okresie od połowy lipca do połowy września zobaczyć na własne oczy jak wygląda obrączkowanie ptaków.
Mewia Łacha wbrew nazwie to nie tylko ptaki. Krajobraz stożka ujściowego naszej największej rzeki również wart jest ochrony. Spacerując wśród nadmorskiej roślinności napotkać można tak rzadkie jej gatunki jak mikołajek nadmorski czy storczyk kruszynek rdzawoczerwony. Na zarastającym jeziorku buszują zadomowione tu już na dobre bobry, a na plaży spotkać można wygrzewające się w słońcu foki szare lub rzadziej foki pospolite. Jednym słowem, dla każdego coś ciekawego.
Zaproponował: Betix
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła pomorskie