W 1873 r. wykorzystano położenie Kościana nad Obrą i utworzono przy lasku miejskim pierwsze zorganizowane kąpielisko - łazienki rzeczne. W 1 poł. XX w. zaczęto zagospodarowywać dla celów rekreacyjnych cypel między kanałami rzeki położony za szpitalem św. Zofii. W 1932 r. powstało tam nowe kąpielisko miejskie.
W 1937 r. rozpoczęto budowę centrum sportowo-rekreacyjnego z funduszy miejskich. Powstał wówczas tor saneczkowy (do dzisiaj nazywany od nazwiska ówczesnego burmistrza Górą Ferfeta) oraz rozpoczęła się budowa basenu i lodowiska. Inwestycję dokończyli w czasie okupacji Niemcy, oddając do użytku w 1943 r. sześciotorowy, nowoczesny basen. W 1952 r. rozpoczęto (trochę nielegalnie) budowę hali sportowej, którą po perypetiach oddano w 1956 r. w użytkowanie miejscowemu Klubowi Sportowemu "Obra".
Obecnie zaniedbany kompleks jest kością niezgody między kolejnymi władzami miasta. Nowe obiekty sportowe powstają w całym mieście, a chluba Kościana z połowy XX w. niszczeje. A szkoda, bo jest to jedno z najurokliwszych miejsc miasta.
Zaproponował: zbyszekF60
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła wielkopolskie