Historia budynku znajdującego się przy ul. Piotrkowskiej 266/268 jest dość interesująca. Miał kilku właścicieli i kilkakrotnie był przebudowany. Ale zacznijmy od początku czyli cofnijmy się do roku 1844. Wówczas to na działce przy w/w ulicy wzniesiono dla fabrykanta Karola Gebhardta budynek w stylu neoklasycystycznym, fabrykę oraz zaplecze mieszkalne dla robotników. Kompleks powstał według planów architektonicznych Ludwika Bethiera i Stanisława Balińskiego.
W roku 1852 Gebhardt sprzedał całą posiadłość Leonardowi Fesslerowi, który zajmował się drukowaniem pruneli (płótno bawełniane o bardzo ścisłym splocie). Kolejnym właścicielem obiektu od 1880 r. został Karol Scheibler junior. To on, jako nowy użytkownik dokonał największej "rewolucji" w wyglądzie budynku ostatecznie nadając mu charakter neorenesansowego pałacu - jaki możemy oglądać do dziś. Przebudowy odbywały się w latach: 1885, 1891, 1894 i 1897.
Warto wiedzieć:
W latach 1918 - 1921 przebywał w Polsce nuncjusz apostolski Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI). Podczas swojej wizyty odwiedził także Łódź. Nocował wówczas w pałacu Karola Scheiblera, w pokoju z balkonem (od strony ul. Piotrkowskiej).