Papryka coraz częściej gości na polskich stołach jako składnik wielu smażonych i gotowanych potraw lub jako świeże warzywo na kanapkach czy w sałatkach. W ostatnich latach jest przez Polaków nie tylko spożywana, lecz również coraz chętniej uprawiana. Chociaż w Europie jest znana już od XVI w., do tej pory kojarzyła nam się głównie z Węgrami, gdzie bywa nazywana "czerwonym złotem". Dopiero 30 lat temu rozpoczęto w Polsce uprawę tego bardzo smacznego i wartościowego owocu.
Niedaleko Radomia, na terenie czterech gmin - Radzanów, Przytyk, Klwów i Potworów, powstało paprykowe zagłębie, z którego pochodzi ponad 80% krajowej uprawy papryki. A wszystko zaczęło się od udanej próby rolnika, który postanowił przenieść na polski grunt doświadczenia niemieckich i holenderskich producentów. Z czasem coraz większa liczba gospodarzy postanowiła zamienić uprawy rodzimych zbóż na tę południowoamerykańską roślinę. Dzisiaj cała okolica pokryta jest labiryntem tysięcy tuneli foliowych, w których rosną różnokolorowe odmiany papryki.
Najlepszą porą do odwiedzenia paprykowego zagłębia jest koniec lata. Powiązane jest to nie tylko z najciekawszymi doznaniami wizualnymi, jakich mogą dostarczyć dojrzałe warzywa, ale również z odbywającymi się w pierwszą niedzielę września Ogólnopolskimi Targami Papryki w Przytyku. Podczas jednodniowej imprezy na kilkudziesięciu kolorowo udekorowanych stoiskach przy dźwiękach kapel ludowych plantatorzy prezentują swoje plony. Można spróbować okazów, które wyrosły kilkaset metrów od miejsca festynu. Uczestnicząc w targach, ma się wrażenie, że papryka była uprawiana na tych terenach od dawna i jest głęboko zakorzeniona w kuchni staropolskiej. Tymczasem niezwykłość tego miejsca polega na wykreowaniu jego "paprykowego wizerunku", bez żadnych odniesień do tradycji i historii.
Ogólnopolskie Targi Papryki
Urząd Gminy Przytyk, ul. Zachęta 57, tel. 048 618 00 87