Nietuzinkowy budynek stojący przy ul. Zamkowej 3, vis a vis byłych zakładów Towarzystwa Akcyjnego Pabianickich Fabryk Wyrobów Bawełnianych "Krusche i Ender" to dawny kantor główny (budynek administracyjny) zakładów Kruschego. Został wzniesiony w stylu neorenesansowym w roku 1865, w późniejszym okresie przebudowany (brak np. okazałego balkonu).
Na uwagę zasługuje tympanon na którego szczycie znajduje się alegoryczna rzeźba przedstawiająca trzy antyczne postacie: dwie kobiety z atrybutami związanymi z włókiennictwem i mężczyznę. Warto wiedzieć, że jest to druga rzeźba "Prząśniczek" na kantorze. Pierwszą w latach 60. XX w. usunięto ze względu na możliwość odpadnięcia i ... zniszczono. Obecna rzeźba powstała na podstawie pierwowzoru i w 1988 r. powróciła na budynek.
Kantor prócz swego oficjalnego przeznaczenia prawdopodobnie pełnił również funkcję domu mieszkalnego rodziny Kruschego. Od 1913 r. w budynku znajdowała się siedziba Towarzystwa Ogrodniczego, a w okresie międzywojennym Towarzystwa Sportowego Pracowników Firmy "Krusche i Ender". Po zakończeniu II wojny światowej do lat 90. XX w. obiekt pełnił funkcję biura głównego P.Z.P.B. "Pamotex". Z końcem roku 2003 dawny kantor Kruschego stał się własnością prywatną.
Źródło informacji: "Pabianice - przewodnik po historii i współczesności miasta" - Aneta Adamczyk.