Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Spichlerz - filia Muzeum Lubuskiego

Gorzów Wielkopolski

Spichlerz - filia Muzeum Lubuskiego

Biały Spichlerz (nazwany tak w odróżnieniu od usytuowanego przy ul. Wał Okrężny Czerwonego Spichlerza ) powstał po roku 1722. Zbudowano go dla potrzeb magazynowania zboża. Rosnąca w siłę pruska armia Fryderyka Wilhelma potrzebowała odpowiedniego zaplecza żywnościowego. O budowie w tym miejscu jednego ze skladów zadecydowało dogodne dla transportu rzecznego położenie Landsberga. W latach 1714-36 powstało na terenie Prus aż 21 podobnych obiektów. Spichlerz należy dziś do najstarszych budynków w mieście i jest filią Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.

Trójkondygnacyjny, zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 14x57 m ustawiony jest dłuższym bokiem do ul. Fabrycznej. Murowane są jedynie zewnętrzne ściany parteru. Ryglową konstrukcję pokryto dwuspadowym dachem doświetlonym dwoma szeregami okienek. Niegdyś posiadał osiem bram umożliwiających transport zboża – po trzy w ścianach frontowych (prowadziły do przelotowych sieni) i po jednej w ścianach szczytowych. Specjalne dźwigi linowe umożliwiały wciąganie towaru na wyższe piętra za pomocą systemu luków.

Ponad 250 lat (do 1975 r.) spichlerz pełnił funkcję, dla której go zbudowano. Mimo, że nadgryziony zębem czasu (a może właśnie dlatego) rok później wpisany został do rejestru zabytków. W latach 1980-88 wyremontowany pod nadzorem konserwatora zabytków, w 1989 r. stał się oficjalnie filią gorzowskiego muzeum. Kolejny duży remont przeprowadzono w nim w latach 2007-2011. Dziś na trzech kondygnacjach oglądać można m.in. wystawę historyczną „Gorzów na szlakach historii” (a w jej ramach makietę siedemnastowiecznego Landsberga i rekonstrukcję Spichlerza a XVIII w.)

Jest też galeria tkaniny unikatowej, spory zbiór dzieł gorzowskiego malarza Jana Korcza , obrazy landsberskiego pejzażysty Ernsta Henselera  i ansamblaże  kolejnego gorzowskiego twórcy Jerzego Gąsiorka (Gąsiora).

Na ciekawą wystawę o nazwie „W Kręgu Arsenału” składają się prace grupki młodych-gniewnych, którzy w 1955 r. zdecydowali się zerwać z obowiązującym wówczas w sztuce kanonem realizmu socjalistycznego. Znawcy uważają, że to jeden z najwartościowszych zbiorów polskiej sztuki powojennej. Przełomowa wystawa po raz pierwszy prezentowana była w warszawskiej galerii „Arsenał” (stąd nazwa). Od tego czasu datuje się koniec socrealizmu.

Spichlerz znajduje się przy ul. Fabrycznej 1-3. W poniedziałki – zamknięty, we wtorek, środę i czwartek otwarty 9.00-16.00, w piątek 11.00-19.00, w soboty i niedziele 10.00-17.00. Dzieci do lat 6 zwiedzają ekspozycje bezpłatnie, opłata za wejście młodzieży do lat 16 wynosi 1 zł

Ciekawostka: W 2012 r. na ścianie kamienicy przy ul. Góra Powstańców pojawił się obraz jednego z aresenałowców – Andrzeja Wróblewskiego. „Głowa mężczyzny na czerwonym tle” jest jednym z najbardziej znanych dzieł w gorzowskiej kolekcji. Twórcami muralu są młodzi artyści Beata Stanek i Sebastian Nowicki.

Zaproponował: marekpic

Opis uzupełnił: bakhita 21-08-2014

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Gorzów Wielkopolski
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na