Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Jelenia Góra

Muzeum Karkonoskie

Siedziba Muzeum Karkonoskiego mieści się w budynku zbudowanym w latach 1912-1914 przez powstałe w 1880 r. Towarzystwo Karkonoskie (Riesengebirgesverein – RGV). Już wcześniej, w 1888 r., RGV otworzyło pierwsze muzeum, ale rosnąca ilość zbiorów zadecydowała o budowie dużego budynku. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło w kwietniu 1914 r., a pierwszym jego dyrektorem był dr Hugo Seydel. Tablicę jemu poświęconą odsłonięto w 2007 r. - w 75. rocznicę jego śmierci.

Po II wojnie światowej, w latach 50-tych, muzeum rozpoczęło działalność pod nazwą Muzeum Regionalnego w Jeleniej Górze; w 1975 r. zmieniło nazwę na Muzeum Okręgowe, a od 2001 r. jest Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze z trzema oddziałami: Skansenem Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze; Muzeum - Zamkiem w Bolkowie oraz Domem Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie.

Muzeum Karkonoskie ma w swoich zbiorach ponad 26 tys. eksponatów. Posiada m.in. zbiór szkła artystycznego i użytkowego (od czasów starożytnych po współczesne) w ilości ponad 7 tys. eksponatów, w tym 1500 szt. stale eksponowanych w gablotach - jest to największy tego typu zbiór w Polsce. Twórcą tej kolekcji szkła był Mieczysław Buczyński; jemu poświęcona jest tablica wmurowana w ścianę budynku muzeum.

Muzeum dysponuje również największą w Polsce kolekcją obrazów malowanych na szkle. Zbiory jeleniogórskiego rzemiosła artystycznego obejmują wyroby z cyny, kowalstwa artystycznego, ceramiki bolesławieckiej, tzw. słynne bunzloki. Muzeum posiada również dużo grafiki śląskiej z XVIII-XX w., a także liczne linoryty zmarłego w 1972 r., współczesnego grafika, Józefa Gielniaka. W zbiorach malarstwa znajduje się jedna z największych w Polsce kolekcja obrazów Vlastimila Hofmana, a także wiele obrazów malarzy niemieckich, tworzących w regionie jeleniogórskim w XIX i 1 poł. XX w.

Wystawy stałe to: model Kościoła Łaski w Jeleniej Górze wykonany w drewnie przez jego architekta Martina Frantza. Według tego modelu wybudowano w latach 1709-1718 kościół ewangelicki, który od 1945 r. jest kościołem katolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Jeśli chodzi o szkło artystyczne - to na 350 m2 powierzchni wystawienniczej w pięciu salach wystawionych jest ok. 1500 eksponatów szkła artystycznego i użytkowego.

Obejrzeć tam również można wnętrze chałupy wiejskiej – przedstawia charakterystyczną dla regionu jeleniogórskiego konstrukcję z XVIII/XIX wieku z typowymi meblami i innymi przedmiotami używanymi w gospodarstwie domowym.

Zaproponował: kajtek

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Kajtek poniedziałek, 12 grudnia 2011, 23:09
Z uwagi na modernizację i rozbudowę budynku Muzeum Karkonoskiego, obiekt był od 12 marca 2011 r. całkowicie wyłączony dla zwiedzających. 9 grudnia 2011 r. zaprezentowano przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, ludziom kultury i mediom efekty przebudowy i rozbudowy budynku.
Oficjalne ponowne otwarcie Muzeum Karkonoskiego planowane jest na dzień 14 stycznia 2012 r., gdzie wszystkie niemal sale muzealne wypełnione będą chlubą jeleniogórskiego muzeum – szkłem. Będzie to wielka wystawa czasowa, a po pewnym czasie zostaną przygotowywane kolejne wystawy stałe z bogatego zbioru eksponatów.

Miejsca w okolicy

Jelenia Góra
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na