Jednonawowy kościół pw. Świętej Trójcy w Starachowicach Wierzbniku zbudowany został przez księdza opata Komornickiego w latach 1681- 1688, a konsekrowany w 1741 roku przez sufragana krakowskiego Michała Kunickiego.
Budowla usytuowana jest na wysokiej skarpie. Wewnątrz znajduje się obraz Świętej Trójcy w nawie głównej oraz barokowy ołtarz główny, przeniesiony tam z klasztoru benedyktynów na św. Krzyżu. Na przełomie XIX i XX wieku staraniem ks. Pawła Kołdy niemal dwukrotnie przedłużona została nawa kościoła, do której zostały dobudowane kaplice - św. Barbary i Matki Bożej Nieustającej Pomocy,także wieża, kruchta i zakrystia.
To jeszcze nie koniec tych przebudów tej świątyni i tak pod koniec lat 30. XX w.staraniem ks. Stefana Świetlickiego,a wg projektu Stefana Szyllera z Warszawy - rozpoczęto powiększenie go o nawy boczne i następne dwie kaplice - pw. Świętej Trójcy i pw. św.Andrzeja Boboli,zakrystię za ołtarzem głównym oraz dzwonnicę.
Ostatnia przebudowa odbyła się w latach 1985–1989, wtedy to został postawiony tzw. "nowy kościół" wg projektu prof. Wiktora Zina. Wystrój nowego kościoła zaprojektował rzeźbiarz z Krakowa Mieczysław Stobierski. Na dzwonnicy obok kościoła wiszą trzy dzwony spiżowe :„Paweł-Piotr”, „Józef” i najmniejszy „Walenty”.
W 2007 roku w tym kościele została odsłonięta tablica upamiętniająca poetę Leopolda Staffa i jego małżonkę. Otrzymali oni schronienie i pomoc na plebanii tutejszego kościoła, udzielonej im przez ks. Antoniego Boratyńskiego, kiedy to po upadku powstania warszawskiego zostali wysiedleni z Warszawy.To spotkanie poety i księdza zaowocowało wielką przyjaźnią, a Staff zakończył swoje życie na innej plebanii w Skarżysku- Kamiennej u swojego przyjaciela ks. Antoniego.