Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: kościoły, klasztory, sanktuaria Kościół św. Jana Chrzciciela - obecny - 1856-1860

Racibórz

Kościół św. Jana Chrzciciela - obecny - 1856-1860

Trwają spory co do daty powstania. Wg. jednych istniał w 1307r.- data dokumentu księcia raciborskiego Leszka mówiąca o przywilejach i nadaniu na rzecz mniszek dominikańskich w Raciborzu gruntów leżących między zamkiem, a kościołem lub kaplicą. Inni uważają, że został ufundowany z końcem XIII wieku. W tym czasie książę Przemysław ukończył budowę kaplicy na zamku w Raciborzu, mającej być wotum dziękczynnym z tytułu zakończenia sporu z Henrykiem Probusem.

Ranga kaplicy i jej usytuowanie wewnątrz zabudowań zamkowych wykluczała uczestnictwo w nabożeństwach poddanych, dla których wybudowano drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W 1673r.,podczas pożaru miasta spłonął. Został odbudowany przez właściciela zamku hrabiego Jerzego Oppersdorfa w następnych latach. Rozbudowywany, dobudowano wieżę, dodano elementy wyposażenia i ołtarze, co znacznie zmieniało jego „oblicze”.

Na początku 1856r.,obok istniejącego drewnianego kościółka, rozpoczęto budowę nowego, w stylu neogotyckim, na kształcie krzyża. Jesienią 1860r.odbyły się tu pierwsze nabożeństwa. Kościół przetrwał w 1945r. bombardowanie, które dokonało znacznych zniszczeń w budowli. Po bombardowaniu uległ spaleniu, na szczęście wiele cennych detali zachowało się do dziś, m.in. witraże wykonane w monachijskiej firmie Mayer.

Kolejnym nieszczęściem była powódź w 1997r., kiedy to został zalany do wysokości około 1,5m. Po ustąpieniu wody usunięto zniszczenia. Pozostały „pamiątkowe” ślady na murach zewnętrznych.

Ważnym elementem świątyni jest zabytkowy, malowany na desce obraz Jezusa Cierpiętliwego z XVIIIw. będący obiektem kultu i pielgrzymek. Przedstawia cierpienie i ból Jezusa w sposób bardzo wyrazisty. Stara, drewniana świątynia pw. Św. Jana Chrzciciela została rozebrana i przeniesiona w marcu 1869r. do Zawady Książęcej koło Łęgu. Tam w 1992r. spłonęła od uderzenia pioruna.

Zaproponował: marekpic

Opis uzupełnił: Jurek K 02-10-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Racibórz
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na