Neogotycki kościół z lat 1907-1911. Jest w Gliwicach parafia, na terenie której stoją dwa kościoły p/w św. Bartłomieja. Pierwszy kościół parafialny powstał w XV wieku we wsi Sobiszowice, lecz gdy w 1897 roku wieś stała się dzielnicą Gliwic - pojawiła się potrzeba wybudowania nowej, większej świątyni. Po latach starań kolejnych proboszczów i parafian, władze miasta wydały pozwolenie na budowę. Nową świątynię wybudowano w stylu neogotyckim, w latach 1907-11, w/g projektu Ludwiga Schneidera z Wrocławia, który będąc dobrym znawcą Śląska, zwracał uwagę na potrzeby miejscowości, w której świątynia miała być budowana.
Monumentalny kościół przy ul. Bernardyńskiej był wówczas największą budowlą sakralną na Śląsku. W swoim wnętrzu może pomieścić około 6000 osób. Znajdują się w nim potężne 60-głosowe organy mistrza Paula Berschdorfa z Nysy. Jego firma - Berschdorf Neisse - doposażała w swoje dzieła wiele górnośląskich świątyń. Są to największe organy w Gliwicach i zarazem wspaniały zabytek na skalę światową. Na przełomie lat 20-tych i 30-tych XX wieku Karl Berschdorf, który przejął firmę po ojcu, dokonywał w organach niezbędnych korekt i remontów.
Charakterystycznym elementem świątyni jest czworoboczna wieża o wysokości 92 metrów, zwieńczona sześciometrowym krzyżem. Kościół konsekrował w maju 1911 r. kardynał z Wrocławia Georg von Kopp. Pierwsze prymicje w nowym kościele odprawił w czerwcu 1911 r. ks. Joseph Ferche z Pszowa.