Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Babimost

Dawne pogranicze

Nazwa "Babimost" wywodzi się od skłóconych z sobą córek dwóch wieśniaków, mieszkających na przeciwległych brzegach Gniłej Obry. Prały one nad wodą, korzystając z dwóch pomostów położonych tak blisko siebie, że łatwo można było po nich przekroczyć rzekę.

W powstaniu wielkopolskim miasto zostało zdobyte 25 stycznia 1919 r., lecz 18 dni później powstańcy musieli się wycofać. Okoliczna ludność polska pozostała w granicach Niemiec, ale dała wspaniałe dowody wierności językowi i tradycjom narodowym. Babimost i wioski leżące na pograniczu: Nowe Kramsko oraz Podmokle Wielkie i Małe stały się symbolami trwania przy polskości mimo niemieckich prześladowań (nasiliły się one po dojściu Hitlera do władzy). W budynku przy ul. Szewskiej 12 w latach 1929-1939 mieściła się polska szkoła. Powstańców wielkopolskich i polskich działaczy z okresu międzywojennego upamiętnia głaz-pomnik przy domu kultury.

Pośrodku babimojskiego rynku stoją na empirowych kolumnach dwie figury: Matki Boskiej i św. Wawrzyńca. Ich nietypowe, niesymetryczne usytuowanie, które warto zobaczyć ma związek z ponurą przeszłością. Ustawiono je dokładnie w miejscach, gdzie podczas "potopu" szwedzcy żołdacy spalili na stosach dwóch księży katolickich.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Babimost
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na