Wielkie litery napisu o tej treści widać wyraźnie z okien pociągu zbliżającego się do stacji w Pruszkowie. Umieszczono go na ogrodzeniu otaczającym zabudowania dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Od 6 sierpnia do 10 października 1944 r. na ich terenie działał obóz przejściowy dla ludności cywilnej wysiedlonej ze stolicy (Durchgangslager 121), przez który według szacunków przeszło ok. 650 tys. osób!
Po upadku Powstania Warszawskiego kolejowe hale były niemymi świadkami rozpaczy wygnańców, ale też wielu radosnych powitań ocalonych cudem z pożogi krewnych i znajomych. Z Pruszkowa warszawiaków kierowano głównie na roboty do Rzeszy, jednak 50 tys. ludzi, w tym także powstańców, Niemcy wywieźli stąd do obozów koncentracyjnych.
Za murem, w miejscu gdzie znajduje się napis "Tędy przeszła Warszawa", stoi jedna z kilku zachowanych wież wartowniczych dulagu. Podobna znajduje się w załomie muru przy zakręcie ul. Broniewskiego. Na jej ścianie także umieszczono napis przypominający o obozie, który warto zobaczyć.
Na terenie dawnych zakładów (dziś Millenium Logistic Park) postawiono pomniki poświęcone bohaterom Powstania Warszawskiego i ofiarom Durchgangslager 121.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła mazowieckie