Spośród kilkunastu istniejących na terenie Polski arboretów rogowskie jest największe zarówno pod względem powierzchni (53 ha), jak i liczby stanowiących kolekcję gatunków drzew oraz krzewów (ok. 2500). Utworzone i zarządzane przez warszawską Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, pełni nie tylko rolę placówki naukowej, ale również oazy dla wszystkich szukających bliższego kontaktu z naturą. Arboretum bardziej przypomina las niż wypielęgnowany park. Wąskie, gruntowe alejki prowadzą wśród cienistych zakamarków. Z planem ogrodu w ręku można bez końca myszkować wśród zieleni i odkrywać coraz to nowe, godne podziwu okazy.
Rogowskie arboretum warto zobaczyć w maju, kiedy rozkwita olbrzymia kolekcja drzew i krzewów azjatyckich. Pierwsze różnymi odcieniami różu pokrywają się magnolie - rośnie ich tutaj aż 45 gatunków. Zanim ich kwiaty o mięsistych płatkach opadną, rozkwitają wielobarwne azalie. Pod koniec miesiąca przepysznie prezentuje się 250 odmian różaneczników. Drugim okresem o wyjątkowym uroku jest w Rogowie pierwsza połowa października. Atrakcją arboretum jest jedna z największych na świecie kolekcji klonów, których liście płoną jesienią wszystkimi odcieniami żółci i czerwieni.
Arboretum jest czynne w dni robocze od maja do końca października w godz. 7.00-18.00. W weekendy zaprasza tylko w okresie maj-listopad w godz. 10.00-18.00. Poza sezonem jest otwarte w dni robocze w godz. 7.00-15.00.
Więcej znajdziesz w
Polska Niezwykła łódzkie