Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Chojno

A chojanie na popsycke

Z herbem wsi Chojno wiąże się ciekawa legenda. Ponoć mieszkańcy Chojna, chcąc podebrać miód z leśnych barci, poprosili właściciela lasu o zgodę na wycięcie wśród drzew ścieżki, która umożliwi im wniesienie do lasu wysokiej drabiny. Właściciel wyraził na to zgodę, ale zdumiał się i zapewne rozłościł, gdy okazało się, że sprytni chojanie wycięli nie ścieżkę, lecz szeroką drogę, bo nieśli drabinę "na popsycke". Dziś tę historię wykorzystuje się do promocji wsi. Przy szerokiej drodze na północ od cmentarza, gdzie chojanie szli z drabiną, w 1996 r. postawiono kamień z herbem wsi - drabiną na tle choinki.

O mieszkańcach wsi nazywanych przez okoliczną ludność chojanami już od XVIII w. opowiadano rozmaite anegdoty. Nie dość, że wszystko robili "na popsycke" (konia do wozu zakładali "na popsycke", orali "na popsycke", baby z lasu chrust nosiły "na popsycke", nawet żegnali się "na popsycke"), to jeszcze usiłowali wyłowić ze studni księżyc, który się w niej "utopił"; tarzali się w kwitnącej gryce, żeby być piękniejsi; wiatraki śmigami poobcinały im nosy, gdy z ciekawości podeszli zbyt blisko, itd. Do dziś o chojanach krążą złośliwe przypowiastki. Nie wiadomo, czym sobie na to zasłużyli. Prawdopodobnie w XVIII w. we wsi zamieszkali osadnicy, których rdzenna ludność z racji odmienności traktowała niechętnie. I stąd te dowcipy...

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Chojno
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na