Do 1945 r. Słubice, dziś liczące ok. 18 tys. mieszkańców, stanowiły dzielnicę Frankfurtu nad Odrą. Zmiana granic w powojennej Europie przyniosła im niespodziewany awans, podnosząc do rangi polskiego miasta. W 1972 r. otwarto przejście graniczne między Słubicami a Frankfurtem, ale bliższa współpraca transgraniczna nastąpiła dopiero po 1989 r. Miasta wspólnie działają na rzecz ochrony środowiska, współorganizują imprezy kulturalne, a od 10 lat współpracują również na polu dydaktyczno-naukowym.
W 1998 r. Europejski Uniwersytet Viadrina z Frankfurtu nad Odrą wraz z Uniwersytetem Adama Mickiewicza z Poznania utworzyły w Słubicach wspólną jednostkę - Collegium Polonicum. Trud wybudowania nowoczesnego centrum dydaktyczno-naukowego o powierzchni ponad 20 tys. m2 oraz zespołu domów studenckich na ponad tysiąc miejsc podjął Uniwersytet Adama Mickiewicza, on też administruje i utrzymuje te obiekty. Europejski Uniwersytet Viadrina otworzył podwoje dla około tysiąca studentów z Polski, współfinansuje również płace nauczycieli akademickich w Collegium Polonicum. Najważniejszym zadaniem Collegium Polonicum jest stworzenie możliwości studiowania młodzieży polskiej i niemieckiej, przełamywanie barier między Wschodem i Zachodem oraz kształtowanie wspólnej europejskiej świadomości.
Most graniczny, naprzeciw kompleksu Collegium Polonicum, stał się symbolicznym miejscem, w którym odbywają się polsko-niemieckie "spotkania". Między innymi to tu 1 maja 2004 r. uroczyście świętowano przyjęcie Polski do Unii Europejskiej.
W Słubicach, którego najciekawszym zabytkiem jest stadion wybudowany na olimpiadę w Berlinie w 1936 r., Collegium Polonicum - niezwykła, nowoczesna wspólna placówka dwóch starych uniwersytetów - staje się prawdziwą atrakcją turystyczną i wizytówką miasta.