Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Nakło nad Notecią

Kresowa stanica

Pojęcie to jednoznacznie kojarzy się nam z wschodnimi kresami Rzeczypospolitej. Ale przecież niespokojne było też północne pogranicze. Krajna, której Nakło jest głównym ośrodkiem, przez cały czas istnienia państwowości polskiej stanowiła ziemię pograniczną i jako taką często doświadczał ją los. Gdy krzepło państwo Mieszka I, Nakło było silnym granicznym grodem pomorskim broniącym skutecznie dostępu od strony Wielkopolski. Zdobyte na krótko przez Bolesława Chrobrego, przez następne sto lat skutecznie opierało się polskiej ekspansji na północ. Dopiero w 1119 r. Bolesław Krzywousty włączył Nakło i Krajnę do Polski jako teren osłaniający od północy Wielkopolskę. Utrzymał tę zdobycz Władysław Łokietek, ale podczas jego panowania Krajna pustoszona była przez Krzyżaków, a Nakło dwukrotnie zostało przez nich zniszczone. W obawie przed stałym krzyżackim zagrożeniem Kazimierz Wielki wzniósł w Nakle murowany zamek. W XVII i XVIII w. Nakło dwukrotnie zdobyli Szwedzi. Krajna stała się też jednym z pierwszych terenów zajętych przez Prusy w 1772 r. Krótki epizod Księstwa Warszawskiego umieścił Nakło na dziewięć lat po polskiej stronie tuż przy granicy. W odrodzonej II Rzeczypospolitej Krajna w większej części przypadła Polsce, znów lokując się na ścisłym pograniczu. Dopiero w 1945 r. Krajna i Nakło znalazły się niespodziewanie niemal w sercu Polski.

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Nakło nad Notecią
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na