We wsi znajduje się zespół pałacowy - siedziba dawnych właścicieli tutejszych dóbr. Od ok. 1720 r. należały one do rodziny Ciecierskich, których znak rodowy Rawicz (Rawa - panna na niedźwiedziu) widnieje we współczesnym herbie Margonina. Marianna Ciecierska w 1758 r. wniosła dobra margońskie jako wiano w małżeństwo z Franciszkiem Skórzewskim, generałem wojsk polskich. To właśnie Franciszek postawił tu pałac, a piękny park założył jego syn Fryderyk. 17 października 1773 r. w pałacowej kaplicy odbyła się uroczystość zaślubin siostrzenicy generała, Kunegundy Drwęskiej z Józefem Wybickim.
Carl von Schwichow, kolejny właściciel, dodał do pałacu neogotyckie skrzydła, a później, w latach 1895-1908 budowlę powiększono na potrzeby Królewskiej Służby Leśnej. Obecnie mieści się tu ośrodek szkoleniowy pod zarządem Nadleśnictwa Podanin. W jednym z pomieszczeń znajduje się izba pamięci poświęcona autorowi słów naszego hymnu, którą z penością warto zobaczyć.
Jeszcze jedną pamiątkę po Franciszku Skórzewskim można zobaczyć przy drodze nr 193, prowadzącej w kierunku Gołańczy. W 10. rocznicę swego ślubu z Marianną generał kazał wzdłuż traktu posadzić aleję lipową. Dziś liczy ona blisko 300 potężnych lip o niezwykłych kształtach. Obwody niektórych drzew dochodzą nawet do 6 m.