Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: zabytkowe budynki Osiedle robotnicze na Księżym Młynie

Łódź

Osiedle robotnicze na Księżym Młynie

Osiedle robotnicze na Księżym Młynie zostało wzniesione przez Karola Scheiblera w latach 1873-1875. Zabudowa składa się z 18 domów w trzech rzędach ( tzw. system koszarowy ), oddzielonych od siebie trawnikami.We wszystkich budynkach przeważały mieszkania z jedną izbą. Na zapleczu budynków znajdowały się komórki i ustępy.

W latach 1877-1887 przy ul. Przędzalnianej pod numerami: 49-55, 46-58, 62-64 wybudowano następne budynki mieszkalne. Wszystkie osiedla były ogrodzone, na noc zamykane i pilnowane.

Warto wiedzieć: Famuły łódzkie domy familijne. Cechą charakterystyczną budynków są dwie lub trzy kondygnacje. Ponadto ceglane budynki mają wspólne klatki schodowe i toalety. Przeciętne mieszkanie ma około 35 m kw. powierzchni i składa się z pokoju, kuchni i spiżarni. Łódzkie domy familijne zostały ufundowane przez największych łódzkich fabrykantów, Scheiblera i Grohmanna oraz Poznańskiego. Wybudowali oni famuły dla robotników pracujących w ich zakładach. Największe skupisko domów familijnych znajduje się na Księżym Młynie. …” Źródło: Wikipedia

Opis uzupełnił: saper1390 12-05-2012

Promocje w naszym sklepie

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na