Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!

Łódź

Pałac Izraela Poznańskiego

Pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, nazywany "łódzkim Luwrem", to największa rezydencja fabrykancka w Polsce i niezwykle ciekawe miejsce na mapie Łodzi. Neobarokowa budowla zajmuje cały narożnik ulic Zachodniej i Ogrodowej, przy której wznoszą się potężne mury dawnej fabryki Poznańskiego (dziś największe w Europie centrum kulturalno-rozrywkowo-handlowe Manufaktura) i robotnicze domy.

Eklektyczny pałac powstawał w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku, a autorami kolejnych projektów byli Juliusz Jung, Hilary Majewski, Dawid Rosenthal, Adolf Zeligson. Pałac krótko służył rodzinie Poznańskich, zresztą sam fundator zmarł przed ukończeniem budowy. W okresie międzywojennym gmach przebudowano, mieściły się tam urzędy. Dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku uznano obiekt za cenny zabytek. Dziś mieści się w nim Muzeum Historii Miasta Łodzi, odbywają się bale i imprezy artystyczne.

Zabytkowa, secesyjna klatka schodowa prowadzi wprost do ogromnej jadalni, saloników i sali balowej, gdzie zachowały się ścienne malowidła, witraże, sztukaterie i kominki. Zwiedzając zadziwiające bogactwem i dekoracyjnością wnętrza, można zapoznać się z historią i kulturą XIX-wiecznej Łodzi, poznać fenomen wielokulturowej i wielowyznaniowej metropolii przemysłowej. Stała wystawa "Panteon Wielkich Łodzian" przybliża sylwetki znamienitych artystów związanych z miastem: Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Artura Dedeciusa, a także Artura Rubinsteina i Aleksandra Tansmana. W zadbanym, przypałacowym ogrodzie warto zobaczyć galerię współczesnych rzeźb.

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

Sanka sobota, 02 lipca 2011, 15:30
Muzeum Miasta Łodzi
ul. Ogrodowa 15, Łódź
tel./fax: (042) 654 03 23
Godziny otwarcia Pałacu:
Poniedziałek 10.00 - 14.00
Wtorek 10.00 - 16.00
Środa 14.00 - 18.00
Czwartek 11.00 - 19.00
Piątek nieczynne
Sobota 11.00 - 18.00
Niedziela (wstęp bezpłatny) 11.00 - 18.00
saper1390 niedziela, 01 stycznia 2012, 09:01
Anegdota związana z Pałacem Izraela Poznańskiego :architekt zapytał Poznańskiego w jakim stylu ma zaprojektowac pałac? Odpowiedź była krótka - "jak to,w jakim stylu?Mnie stac na wszystkie". :)
saper1390 sobota, 04 lutego 2012, 20:51
Pałac powstał na bazie istniejącego już budynku który został wzniesiony w roku 1875 dla rodziny Karola i Wilhelminy Kroningów.Projektantem pierwotnego budynku był prawdopodobnie architekt Hilary Majewski.W roku 1877 Izrael Poznański odkupił od Kroningów budynek i przebudował go na pałac który podziwiamy do dziś.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na