Dostepna również w Get it on Google Play
Ponad 20 000 miejsc wartych odwiedzenia! Masz ochotę na wycieczkę w głąb Ziemi? Szukasz pomysłu na wyjazd z dzieckiem? A może planujesz wakacje na dwóch kółkach. U nas na pewno znajdziesz miejsce, którego szukasz!
Strona główna ciekawe miejsca zabytki: świątynie innych wyznań Cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego

Łódź

Cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego

Cerkiew katedralna św. Aleksandra Newskiego zbudowana w latach 1880-1884 według planów architektonicznych Hilarego Majewskiego (polski architekt, w latach 1872-1892 architekt miejski Łodzi), w centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic Kilińskiego (wtedy - Widzewskiej) i Narutowicza (wtedy - ulica Dzielna) do dziś zachwyca przyjeżdżających do Łodzi gości.

Świątynia miała być pomnikiem wdzięczności mieszkańców Łodzi za ocalenie cara Aleksandra II z zamachu 2 kwietnia 1879 r. W skład komitetu budowy cerkwi weszli najbogatsi łódzcy przemysłowcy m.in.: Karol Scheibler, Izrael Poznański i Juliusz Heinzel. Cerkiew w stylu bizantyjskim, przykryta wspaniałą, widoczną z daleka, złotą kopułą, nadal służy prawosławnym łodzianom. Warto zobaczyć zdobiące wnętrze jednego z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Łodzi stare ikony, ikonostas wykonany w Petersburgu oraz krzyże procesyjne z XVII i XVIII wieku.

Ciekawostki: Cerkiew może pomieścić ok. 300 osób. Ponieważ została wzniesiona na podmokłym terenie na jej fundamenty użyto dębowych bali głęboko wbitych w ziemię.

Warto wiedzieć: Pierwotnie cerkiewny plac sięgał mniej więcej pasa drogowego ul. Kilińskiego i był otoczony ogrodzeniem ufundowanym przez Izraela Poznańskiego. W latach 40. XX w. przy poszerzaniu ul. Kilińskiego (dzisiejszy pas tramwajowy) zmniejszono plac cerkiewny oraz rozebrano zabytkowe ogrodzenie, które „przeniesiono” w niewiadome miejsce… i zastąpiono je nowym.

Podczas II wojny światowej prawosławne duchowieństwo służące w soborze św. Aleksandra Newskiego wydawało łódzkim Żydom fałszywe metryki chrztu. Niemcy domagali się od parafii wydania dzwonów cerkiewnych w celu przetopienia, jednak proboszcz ks. Stefan Rudyk ukrył je, zamurowując na dzwonnicy. Po wyzwoleniu Łodzi spod okupacji dzwony przywrócono do użytku liturgicznego” (źródło: Wikipedia)

Opis uzupełnił: saper1390 30-04-2015

Opis uzupełnił: saper1390 09-04-2019

Promocje w naszym sklepie

Wskazówki

ado55 środa, 05 lutego 2014, 10:29
Witam.Niszczejący budynek za cerkwią w latach międzywojennych służył za siedzibę (stację) Towarzystwa Opieki nad Matką i Dzieckiem Kropla Mleka.Celem było propagowanie karmienia piersią i racjonalnego wychowywania niemowląt.Matki mogły się zaopatrzyć w żywność,środki czystości oraz odzież.Roztaczano także opiekę nad niemowlakami.W roku 1938 w naszym mieście działało 11 takich stacji.Duży wkład pracy w ich powstanie i rozwój włożył Biskup WincentyTymieniecki.
W latach 60-tych ubiegłego wieku działał tutaj bar mleczny oraz sklepik z nabiałem.
saper1390 piątek, 14 marca 2014, 21:27
Zabytkowa stróżówka znajdująca się za cerkwią jest wpisana do rejestru zabytków. Jak podała gazeta lokalna "Dziennik Łódzki":
"... w 1890 r. zbudowano stróżówkę i ogrodzenie. Powstała środkowa bryła główna ze stróżówką oraz dwie niższe dobudówki po bokach. W jednej było mieszkanie stróża, a w drugiej sień i toaleta, która do dziś służy parafianom.
W 1919 r. postawiono murowaną dobudówkę - na potrzeby kancelarii. Na tym zmiany się nie skończyły, bo w latach 1926 - 1928 przy stróżówce wyrosła - też od strony parku - drewniana przybudówka, w której serwowano łodzianom darmowe mleko w ramach głośnej akcji charytatywnej "Kropla mleka". W czasach PRL w drewniaku była m.in. kwiaciarnia, po czym - na przełomie lat 80. i 90. XX w. - została ona rozebrana ze względu na fatalny stan i brak walorów zabytkowych."
ado55 czwartek, 27 sierpnia 2015, 13:01
Koszt budowy cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego wyniósł 90 tyś. rubli. W 1884 r. została konsekrowana przez arcybiskupa warszawskiej cerkwi prawosławnej Leoncjusza.
Pierwszym proboszczem był Michaił Pomerancew.
Prace murarskie i ciesielskie wykonała firma Roberta Nestlera, tynkarskie - Oskar Pleszke, konstrukcja i pokrycie dachu - firma Otto&Szolc, dzwony z odlewni Zwolińskiego z Warszawy, witrażowe okna z Wrocławia, z pracowni Adolfa Zeilera, w pracowni Włocha Camillo w Petersburgu dębowy ikonostas, zaś niemal wszystkie ikony znajdujące się w świątyni, wykonała pracownia Wasilija Wasiliewa.

Miejsca w okolicy

Łódź
Copyright © 2007 Polska Niezwykła
Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część ani całość serwisu nie może być reprodukowana ani przetwarzana w sposób elektroniczny, mechaniczny, fotograficzny i inny. Nie może być użyta do innej publikacji oraz przechowywana w jakiejkolwiek bazie danych bez pisemnej zgody Administratora serwisu.
Znajdź nas na